כל המידע על עיצב גינות, התקנת פרגולות וסוככים וגידול חיות מחמד

גידול תוכי

גידול ציפורים בכלל ותוכים בפרט כחיות מחמד מקובל וידוע. יש המגדלים ציפורי שיר (כנרים, פינקים), תוכים (הרוב), ויוצאי הדופן בעיקר מחוץ לעיר מגדלים גם עופות דורסים (בזים), עופות מים (ברווזים) וגם עופות יבשתיים (יונים ופסיונים).

טיפים לגידול תוכי

כאמור, התוכים הם המובילים מבין הציפורים המתקבלים בברכה כחיות מחמד בבית. אם חשבתם על טיפול בחיות מחמד מסוג זה וברצונכם לאמץ לכם תוכי, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לגדל אותו בצורה בריאה ונכונה:

  • ישנם מאות מיני תוכים. ההבדלים ביניהם הם בצבע, בגודל, ביכולת הדיבור והחיקוי שלהם, וביכולת שלהם להתחבר לבני אדם.
  • אם אתם חדשים בעניין בחרו כשלב ראשון תוכי קטן (תוכון או קוקטייל), ורק לאחר מכן תנסו את מזלכם עם תוכים גדולים יותר כמו הז'אקו, או הקקדו.
  • ביתו של התוכי הוא הכלוב וחשוב לשמור על מספר כללים חשובים: גודל מינימאלי ההכרחי הוא גודל פריסת הכנפיים המלאה שלו. מומלץ בכל מקרה לשים את התוכי בכלוב הגדול ביותר האפשרי ! הכלוב צריך להיות בנוי מחומר חזק ועמיד למקור של התוכי, לא להכיל חומרים רעילים ולהיות בטוח וקל לניקיון. מיקומו של הכלוב במרכז הבית שם ה"אקשן". זה טוב לתוכי – זה טוב גם לכם…. חשוב להציב בתוך הכלוב מקלות עמידה ובכל מקרה לא למקם אותו מעל כלי האוכל כמובן.
  • כלי אוכל – חשוב להקפיד על כלי אוכל רחבים ולא עמוקים.
  • יש לנקות את הכלוב יום יום ולהחליף את כלי האוכל והמים. מומלץ לשים על רצפת הכלוב נייר לבן, נייר מגבת או כל סוג נייר אחר (עיתון) שקל להחליף בתדירות.
  • טמפרטורת הסביבה המתאימה לציפור היא טמפרטורת חדר. שינויים חדים עלולים לסכן את התוכי. כשלתוכי קר מדי, הוא ינשום בפה פתוח ויפרוס כנפיים בתדירות יתרה.
  • התוכי הינו ציפור צמחונית. אפשר להאכיל אותו בגרעינים כמו דוחן, תירס וגרעינים שחורים. ניתן להאכיל אותו גם בכופתיות שהן תערובות של גרעינים גרוסה ודחוסה בתוספת ויטמינים ומינרלים. גם פירות וירקות טריים הם אוכל טוב עבור התוכי – אגס, בננה, תפוח, פלפל אדום ועוד. יש להימנע מלתת לו אבוקדו שלעיתים רעיל עבור התוכי. עוד מאכלים אסורים לתוכי הם עגבנייה, תפוח אדמה, שוקולד ואלכוהול….גם אם חלמתם לראות פעם תוכי מסטול….

אלה כללים בסיסיים, קלים וחשובים. הקפידו עליהם ותגלו שתוכי מביא שמחה הביתה!!