דק עץ או דק סינטטי, מה לבחור?

כאשר אנחנו עומדים בפני מעבר לדירה חדשה עם גינה ומעוניינים לרצף אותה בדק, אחת מן השאלות הראשונות אותה נשאל את עצמנו היא האם לבחור בדק מעץ או בדק סינטטי. לכל אחד מסוגי הדקים יש יתרונות וחסרונות ולכן לא מדובר בהחלטה כה פשוטה כמו שניתן לחשוב מלכתחילה…

דקים מעץ

דקים מעץ הם דקים עמידים לתנאי מזג האוויר ובמיוחד הפחמן הדו חמצני שבו ובתנאי שמטפלים בהם כמו שצריך, אוטמים חורים וסדקים וצובעים אותם בשמן מיוחד נגד חרקים או מזיקים. יש להם מן הסתם מראה טבעי יותר ולכן הם מתאימים למי שרוצה מראה אותנטי של עץ.

יש מספר גדול של עצים שמהם ניתן לבחור כאשר בוחרים בדקים מעץ, בין היתר עץ אורן ועץ איפא , עץ אירוקו, קומרו וטיק. שני העצים הפופולאריים ביותר הם עץ האורן ועץ האיפאה. העצים השונים נבדלים זה ממספר בחינות :

  • עצים קשים מול עצים רכים
  • מחיר
  • קלות העבודה
  • צורך בטיפול רציף

לרוב העצים הרכים הם היותר זולים, יותר נוח לעבוד איתם, אך הם דורשים טיפול רציף יותר על מנת לשמור אותם במצבים המקורי. לעומת זאת, העצים הקשים הם העצים העמידים יותר, הטיפול בהם מסובך פחות, אך הם גם יקרים יותר.

דקים סינטטים

דקים סינטטים הם דקים שעשויים ממספר חומרים סינטטיים שונים : נסורת של עץ, פלסטיק, PVC ופולימרים (סיבים) של עץ. הדקים הפופולאריים ביותר עשויים משילוב של נסורת וסיבי עץ ומכוסים בפלסטיק. אלו הם הדקים בעלי המראה הטבעי ביותר, הם שומרים על צבעים לאורך הזמן הגבוה ביותר ובאופן תיאורטי יכולים לשמור על צורתם המקורית במשך עשרות שנים (אלו הם דקים חדשים יחסית בשוק).

יש כמובן גם דקים סינטטיים שעשויים אך ורק מפלסטיק, אך אם לוקחים בחשבון את העובדה שהפלסטיק נוטה מטבעו להתעוות בחום ולהישרט יותר, קל להבין מדוע דקים אלו הם פופולאריים פחות (ובנוסף על כך, גם מחירם הוא יקר יותר).

כאמור, דקים מעץ ניתן להשיג במגוון גדול מאוד של טקסטורות וגוונים : אפור, מהגוני, אגוז, סהרה (אפור בהיר – לבן) ועוד. כמו כן, מכיוון שכל הקורות של הדק מעובדות באותה צורה, אין הבדלי גוונים בין הקורות וקל להחליף קורה אחת באחרת אם חס וחלילה נגרם נזק לדק.

כפי שניתן להניח, דק סינטטי לא דורש כמעט טיפול למעט שטיפה במים למניעת לכלוך ואבק, למרות שישנם גם חומרי ניקיון מיוחדים לדקים סינטטיים עבור מי שרוצה ללכת לפי הספר…

חסרונם העיקרי של הדקים הסינטטים הוא במחיר היחסית גבוה שלהם ובמראה שהוא מן הסתם פחות טבעי ויותר מלאכותי.

לסיכום

לסיכומו של דבר, דק סינטטי יכול להתאים למי שהפרוטה מצויה בכיסו והוא רוצה דק שיחזיק מעמד שנים ארוכות, גם אם הוא מוותר בחלק על חלק מהמראה של הדק. לעומת זאת, דק מעץ מתאים יותר למי שרוצה לבחור בין מגוון רחב של מחירים וסוגי עצים שונים בעלי הבדלים ניכרים במראה ובצורה, אך מוכן להשקיע זמן ואנרגיה בשמירה על הדק וטיפול בו.