בר מים מינרלים או בר מסנן מים?

אין ספק שגם בר מים מינרלים וגם בר מים המספק לנו מי ברז מסוננים, מספקים בסופו של דבר מים טעימים ובריאים יותר מהמים שעוברים בצנרת שלנו ואוספים בדרך שאריות של לכלוך שלעיתים יוצר גם ריח לא נעים. אך עדיין נשאלת השאלה איזה מהם עדיף?

אסתטיקה

מבחינת אסתטיקה, אין מה לעשות ומכשיר הסינון מנצח בענק : מדובר במתקן מים קומפקטי שמתחבר ישירות אל הברז שלכם ולא דורש מיכל ענק של מים מינרלים שיישב מעליו ולכן הוא קטן יותר ונמוך יותר מאשר מתקן של מים מינרלים.

 נכון שגם למתקן גדול ויפה יש את החן שלו, אבל רובינו נעדיף מכשיר פרקטי שאפשר להציב על המדף ולא מכשיר שיתפוס לנו מקום שלרוב אין לנו יותר מדי ממנו… חברות המים המינרלים אמנם יצאו עם מכשירים קטנים יותר ומיכלים מאורכים, אבל אלו עדיין גבוהים יותר מהמתקנים חסרי המיכלים המקבילים… חידוש נוסף שנכנס לשוק הוא מתקן קטן עם שקיות קרטון, אך הוא עדיין יקר יותר בהשוואה למכשירים הקלאסיים.

תחזוקה

מכשיר המים המינרלים כמעט ואינו דורש תחזוקה, אך צריך לקרוא ל-"סבלים" של חברות המים כדי שיורידו את המיכלים הריקים ויביאו לנו מיכלים מלאים במקומם. העיקר שאנחנו לא אלו שנצטרך לבצע את הסחיבה…

החיסרון העיקרי של מסנני המים בהקשר הזה הוא שצריך להחליף את המסנן מדי תקופה ולעיתים גם חלקי פלסטיק אחרים. בשני המכשירים צריך לשמור על היגיינה ולנקות את מגש הכוסות על מנת שלא לטפח כר פורה לחיידקים… יש לנקות גם את הפאנל עצמו. את הפיה ממנה יוצאים המים חשוב לנקות גם כן עם תכשיר כנגד אבנית לפי הצורך.

עלות

בשוק יש מבחר גדול של מכשירים שממחירם מתחיל מכמה מאות שקלים ומגיע עד למחיר של כמה אלפי קלים בהתאם ליכולות המכשיר. (לדוגמה, מכשירי הסודה עם הברזים השונים נוטים להיות יקרים יותר, כמו גם מכשירים עם צג מגע לעומת מכשירים ידניים). אך את עלות מיכלי המים המינרלים יש לקחת בחשבון בנפרד והיא יכולה להגיע עד ל – 150 ₪ לחודש, תוספת כספית לא מבוטלת בחישוב שנתי, אם כי סביר להניח שהרוב יוכלו להסתפק בשני כדים בעלות של 100 ₪ לערך (כ – 40 ליטר פחות או יותר).

לסיכום, נראה שלמכשירי הסינון יש יתרון ברור על פני מכשירי המים המינרלים ולכן אין פלא שהם שולטים בשוק הישראלי בהפרש ניכר. למעשה, גם חברות המים המינרלים מציעות זה זמן מה גם מכשירי סינון לצד מכשירים עם מיכלים וכמובן בקבוקי המים המינרליים הקלסיים, שכבודם במקומם מונח.