מעבר דירה מידע רעיונות וטיפים

עוברים דירה- הדרך הנכונה והיעילה למעבר מוצלח

לעבור דירה זו מצד אחד הזדמנות גדולה לעשות סדר ולהתחיל מחדש, ומצד שני כאב ראש לא קטן. כדאי להתחיל בהתארגנות לקראת מעבר דירה מוקדם, כדי לא לשכוח את הפרטים הקטנים האחרונים ברגע המעבר או להתקע ללא כל הדרוש ביום המעבר.

אז מה בעצם כרוך במעבר דירה? דבר ראשון חושבים על העברת כל החפצים. העברת החפצים מהווה חלק גדול מהסידורים הכרוכים במעבר, אולם היא רחוקה מלהיות ההתארגנות היחידה הנחוצה. התחום השני הגדול בו נדרשת עבודה רבה לקראת מעבר דירה הוא תחום עדכון כל הנוגעים בדבר, תחום שבו כדאי ואפשר ליעל את העבודה אם רק אפשר.

איתור תשתיות

מעבר דירה הוא פרויקט לא קטן, וככזה דורש ניהול והכנה. השלב הראשון בו כדאי לכם להתחיל הוא שלב ההיכרות עם הסביבה החדשה, ובמקביל שלב התכנון לקראת ביצוע הפרויקט.

כדאי ללכת לדירה החדשה ולבדוק את סביבותיה: איפה סניף הדואר המקומי? איפה הבנק, קופת החולים, גן הילדים או בית הספר הסמוכים? איפה הסופר או המכולת? גם אם יהיה לכם זמן רב לאחר מעבר הדירה לגלות נקודות אלו, היכרות מראש יכולה למנוע הפתעות לא נעימות או לגלות נקודות נוספות בהן תצטרכו לטפל. לדוגמה אם סניף הבנק הקרוב אינו שייך לבנק בו חשבונות העובר ושב שלכם נמצאים, אולי כדאי לשקול מעבר לסניף החדש או בדיקה מקיפה היכן קיים סניף קרוב של הבנק שלכם. אם אתם עוברים עם ילדים אל תשכחו לבדוק מיקום של מגרשי משחקים סמוכים, ולקחת את ילדיכם לסיור בסביבה החדשה אליה יעברו.

תכנון המעבר

בשלב התכנון שבו עם נייר ועט (או מחשב ומקלדת) וערכו רשימה של כל דברי הדואר שאתם מקבלים. קחו בחשבון כי תמיד יהיה משהו שתשכחו, אז התחילו את שלב הכנת הרשימות מוקדם ככל האפשר: בדרך זו גם אם שכחתם דבר מה, הדואר שתקבלו יזכיר לכם ששכחתם אותו.

שלב נוסף בתכנון הוא בחירת חברת הובלה. השוו בין החברות השונות כדי לגלות מה הן השירותים אותן הן מציעות (עם או בלי אריזה? כמה מובילים? מה העלות? איזה ביטוח קיים?) ולהחליט איזו חברת ביטוח מתאימה עבורכם.

השלב האחרון בתכנון הוא עריכת "מלאי" : בדקו איזה ממוצרי ההיגיינה והמזון תוכלו לצרוך לפני המעבר כדי להמנע ממעבר מיותר (המנעו מרכישת מוצרים כאלו עד למעבר במידת הניתן), בדקו אלו רהיטים אתם מורישים לילדים או לחברים, איזה זורקים או נותנים כתרומה, אילו זקוקים לשיפוץ.

צעד נוסף בו תוכלו להתחיל הוא שלב איסוף חומרי האריזה והארגזים.

מתחילים באריזת הדירה

השלב הבא בפרויקט מעבר דירה הוא הודעה לכל הנוגעים בדבר כי בכוונתכם לעבור דירה וליידע אותם בדבר כתובתכם החדשה. במקביל, יש להתחיל בשלב האריזה, במידה וחברת ההובלות אינה מבצעת את האריזה עבורכם.

התחילו עם הרשימה משלב התכנון. וודאו כי הרשימה כוללת:

  • בנקים, חברות ביטוח, אשראי, והשקעות.
  • קופת חולים.
  • ספקי שירות שונים: חברת החשמל, הגז, המים, חברת הטלפון, ספק האינטרנט והתשתית, ספקי תוכן טלויזיה, ספק הסלולר, ספקי מים מינרלים או מסוננים וכדומה.
  • עירייה ומועצה מקומית – רישום ארנונה, תווי חניה אזוריים.
  • מנוי על מגזינים ועיתונים.
  • שינוי כתובת בתעודת הזהות במשרדי משרד הפנים.

שימו לב כי קיימת אפשרות להתחדש ולחסוך גם כאן. מעבר דירה היא הזדמנויות מצוינת להחליף ספקים שאינכם מרוצים מהם, או לעבור ל"עידן פלוס" – ממיר dtt המתחבר לכל טלויזיה ומספק שידורי טלויזיה דיגיטליים באיכות מצוינת לערוצים המסחריים (ערוצים 1,2,10,33,99) ללא תשלום חודשי כלל.

אם כבר יש לכם ממיר dtt הרי שגם אז הרווחתם – אתם פטורים מהעברת ממירי התוכן הטלויזיוני, דבר שיחסוך לכם זמן רב בציפייה למענה בשירות הלקוחות של יס והוט, ותיאום טכנאי בדירה החדשה. שלב זה כדאי להתחיל מספר שבועות לפני המעבר. ציפייה למענה בשירות לקוחות ועדכון כל הנוגעים בדבר עלולים לקחת זמן רב.

כאשר אתם מתחילים לארוז את חפציכם נצלו את ההזדמנות להפטר מכל הדברים שצברתם במהלך השנים ואינכם זקוקים להם יותר. ספרים שלעולם כבר לא תקראו, צעצועים ובגדים ישנים, מכשירים שאולי פעם תתקנו וכדומה. זו ההזדמנות שלכם לעשות סדר בחיים ובבלגן ולהתחיל עם דירה חדשה מרווחת ופנויה לזכרונות חדשים וחוויות חדשות. כדאי להקדיש לחלק זה באריזה מספר שבועות לפחות ועד חודשיים. דאגו לארוז היטב, לוודא כי החפצים השבירים מסומנים, ולארוז בסדר שיקל עליכם לפרק את הדברים בדירה החדשה: כל חדר בנפרד, כל אריזה מכילה סוג חפצים בודד, כל אריזה כוללת כיתוב ברור של תכולתה ולאיזה חדר היא מיועדת.

סיגרו חוזה מול חברת ההובלה שבחרתם תוך ציון נקודות מיוחדות כגון הובלת רהיטים וציוד המיועד לחברים לכתובות יעד נוספות. את אותם הרהיטים שסימנתם כדורשים שיפוץ – זה הזמן למסור אותם לנגר או הרפד, מספר ימים לפני המעבר. את הריהוט המשופץ הם יוכלו כבר להחזיר ישירות לדירה החדשה, דבר שיקל עליכם את ההובלה.

יום מעבר הדירה – למה כדאי לשים לב?

ביום המעבר רשמו את הערכים בשעונים השונים: חשמל, גז מים. ערכים אלו יסייעו להמנע מחיכוכים ויאפשרו לכם לשלם חשבונות חלקיים בלבד עד ליום המעבר. בנוסף, דאגו לסגור את הברז הראשי לדירה, להוריד את מתג החשמל הראשי ולסגור את ברז הגז. אם במהלך ההובלה מגרם נזק כלשהו דווחו ותעדו זאת מייד למוביל ולעצמכם.

קחו יום חופש ביום המעבר. דברים עלולים להתנהל לא כפי שתכננתם. על פי חוקי מרפי – אם תתכוננו לכך מראש, ייתכן ואותם מקרים בלתי צפויים לא יתרחשו.

קראו עוד: עקוב אחריי- טיפים יעילים למעבר דירה.