ניהול תקציב המשפחה, כלכלת הבית, וכיצד לחסוך בהוצאות

למי מגיע הנחות בארנונה?

מס הארנונה הוא אחד המיסים הכי כבדים אותם משלמים אזרחים או בעלי עסקים והוא יכול להגיע בקלות לסכום של אלפי שקלים בחודש כתלות בפרמטרים שונים.

למרבה הצער, למרות שכולנו רוצים הנחת ארנונה, רובינו כנראה לא עושים מספיק בשביל לקבל אותה ומתייחסים אליה כגזרה משמיים, אבל זה ממש לא חייב להיות כך!

אז מהן בדיוק האפשרויות העומדות לרשותנו?

זכאות להנחה בארנונה מטעמים אישיים

הנחה בארנונה מטעמים אישיים ניתנת בעיקר לאוכלוסיות מסוימות : חיילים, אזרחים מבוגרים, חולים, עולים חדשים וכו'

חיילים

חיילים השוכרים דירה או יש ברשותם דירה זכאים לפטור מלא מארנונה לאורך תקופת השירות שלהם וגם למספר חודשים לאחר מכן עד לגודל של 70 מ"ר, ואם ישנם יותר מחמש נפשות בדירה, הפטור עולה ל-90 מ"ר.

אזרחים מבוגרים

מי שנחשב לאזרח ותיק (62 לנשים ו-67 לגברים) וגם מקבל קצבת זקנה, שארים או נכות בשל פגיעה בעבודה, זכאי להנחה של 25% בארנונה עד לגודל דירה של 100 מ"ר.

בנוסף, מי שלא מגיע ל-150% מן השכר הממוצע במשק לבדו או עם בן זוגו, זכאי להנחת ארנונה בשיעור של 30%

מצב בריאותי

ישנם מצבים בריאותיים רבים המעניקים הנחות בארנונה כמו למשל מי שנקבעה לו נכות רפואית של 90% או דרגת אי כושר עבודה של 75%, נכי צה"ל או מלחמה, נפגעי פעולות איבה והורים לילד נכה. מידע נוסף ניתן למצוא באתר הביטוח הלאומי (לכל מצב אישי יש סעיף הטבות נפרד) וכמובן באתר של כל רשות או מועצה מקומית.

עולים חדשים

עולים חדשים נהנים מהנחה של 90% בארנונה לשטח של עד 100 מ"ר ב-12 החודשים הראשונים שלהם בארץ (מאז שנרשמו במרשם האוכלוסין בסטטוס עולה). עולה שניתנה לו גמלה מיוחדת מן הביטוח הלאומי עשוי להיות זכאי להנחה לזמן ארוך יותר בתנאים מסוימים.

הנחות בשל מצב כלכלי

  • מי שמקבל גמלאות להבטחת הכנסה מביטוח לאומי, זכאי להנחה של 70% בארנונה.
  • משפחות חד הוריות זכאיות להנחה של 20%
  • ניתן להגיש בקשה מיוחדת לוועדות הנחות בעירייה במידה וחלה הרעה חמורה המצב הכלכלי או נדרשו הוצאות גבוהות בשל טיפול רפואי

זכאות להנחה בארנונה בשל מצב הנכס

אחד הפטורים היותר נפוצים הוא פטור שמקבל מי שהנכס שבבעלותו עומד ריק. חשוב לשים לב שהפטור המלא ניתן רק לתקופות של מעל חודש, מוגבל לשישה חודשים והוא חד פעמי.

בנוסף, מכיוון שגם השוכר רשאי לנצל את הפטור הזה אם הוא ממשיך לשלם דמי שכירות בתקופה בה אינו נמצא בדירה, כדאי בתנאים מסוימים למנוע ממנו לעשות זאת דרך סעיף בחוזה השכירות.

פטור לנכס חדש שאינו מאוכלס – מי שבנה בניין חדש שעדיין אינו מאוכלס, זכאי לפטור במשך 12 חודשים.

פטור מנכס ריק, שאינו שמיש או בשיפוץ – במקרים בהם הנכס ריק מכיוון שלא ניתן לגור בו (עקב נזק כבד או אפילו שיפוצים), ניתן גם כן לקבל פטור. רצוי מאוד לא לבקש פטור בדיעבד מכיוון שהפקחים בודקים את הנכס בזמן הבקשה. בעוד שבקשה לפטור מנכס ריק ניתן להגיש לבד, כדאי את הבקשה לפטור מנכס בשיפוץ להגיש בסיועו של עורך דין ארנונה, כיוון שלא קל לשים את האצבע מתי התחיל השיפוץ ומתי הוא מסתיים.

הנחות בארנונה לעסקים

מכיוון שגובה הארנונה לעסקים נקבע בראש ובראשונה על פי סיווג העסק, חשוב לבדוק מהו התעריף הזול ביותר שיכול להיות רלוונטי לעסק שלכם. לדוגמה, עסק שיש בו תהליך של ייצור ומסווג כבית מלאכה, עשוי להרוויח מתעריף נמוך יותר.

לא רק סיווג העסק קובע את תעריף הארנונה, אלא גם הייעוד של השטח. לדוגמה, התעריף עבור מחסנים עשוי להיות נמוך יותר, אך הדבר תלוי ברשות המקומית ולכן חשוב לבצע בדיקה פרטנית, עדיף בסיועו של עורך דין ארנונה המתמחה בהפחתת ארנונה לעסקים.

איך מגישים בקשה להנחה בארנונה?

בקשה להנחה בארנונה מתבצעת באמצעות טופס מיוחד עבור כל מועצה מקומית או עירייה. אפשר כמובן להיכנס לאתר של כל אחת מהן ולחפש את הטופס, אבל הרבה יותר קל לחפש אותו דרך גוגל, רק חשוב לשים לב שאתם מגיעים לאתר הרשמי ומורידים טופס בקשה להנחה בארנונה בגרסתו  האחרונה שלו.

באתרים הללו תוכלו בדרך כלל למצוא גם טבלת הנחות בארנונה המפרטת מצבים פרטניים, בנוסף לכל הטפסים הנלווים הנדרשים. אם יש לכם ספק, וכפי שהבירוקרטיה בדרך כלל פועלת בארץ שלנו, רצוי להרים טלפון לגורם המתאים.

זקוקים לעזרה?

אם אתם מתקשים לקבל את ההנחה המגיעה לכם או חס וחלילה קיבלתם דרישה לעיקול עקב חוב ארנונה שלא שולם, תמיד תוכלו להיעזר בשירותיו של עורך דין ארנונה. הוא גם יכול להגיש ערר בשמכם על החלטות שהתקבלו גם אם כבר נשלחו בקשות לתשלום.