ניהול תקציב המשפחה, כלכלת הבית, וכיצד לחסוך בהוצאות

כלכלת המשפחה

מה לעשות כדי לא להיכנס לחובות? להלן טיפים לניהול כלכלת משפחה, אשר יעזרו לכם לנהל את כלכלת המשפחה נכון כך שאחרי תשלום ההוצאות השוטפות והמשכנתא יישאר לכם גם קצת כסף לחגיגות, בילויים, טיולים ונופשים.

לשלם שכירות או לקחת משכנתא? – ברוב המשפחות, הנתח העיקרי בהוצאות כלכלת המשפחה הוא של מגורים. זיכרו כי לא תמיד משתלם לקנות דירה. אם הדירות בהן אתם חפצים הינן מעבר ליכולתכם הכלכלית, המשיכו לשכור דירות זולות וחסכו ככל שתוכלו לקראת קניית הדירה. ככלל, ככל שתחסכו יותר הון עצמי, קח תזדקקו למשכנתא נמוכה יותר ובהתאם תשלום הריבית יהיה קטן יותר. בנוסף תוכלו לפרוש את החזרי המשכנתא על משך זמן קצר יותר ולכן גם גובה ההחזר יהיה קטן יותר.

כמה פעמים לבקר בסופר? – קניית מזון היא לא ספק אחד המרכיבים העיקריים בכלכלת המשפחה. תכיפות הקנייה המומלצת היא פעם אחת בשבוע. כדאי להמנע מקנייה יומית שמגדילה את ההוצאות ולא מומלץ לקנות קנייה חודשית מרוכזת ולהחזיק בבית מלאי של מוצרי מכולת (אוכל, שימורים, חומרי ניקוי). כמות המצרכים בבית צריכה להספיק עד הקנייה הבאה, כיוון שמלאי הוא עניין יקר שגורם לבזבוז.

לכמה מעלות לכוון את המזגן? – מרכיב חשוב של כלכלת המשפחה הוא הוצאות החימום בחורף. אמנם, מזגן הוא אמצעי החימום היעיל והזול ביותר, אך יש לכוונו לטמפרטורה של 20 מעלות בחורף ו-25 מעלות בקיץ. כל מעלה יותר או פחות מגדילה את צריכת החשמל בכ-5%. תדאגו לנקות את הפילטר של המזגן לעיתים תכופות ואל תשכחו לסגור חלונות ודלתות בעת הפעלת המזגן. פעולות אלו יחסכו באנרגיה, דבר שיבוא לידי ביטוי גם בחשבון החשמל ויקל על כלכלת הבית.

מתי לדבר בטלפון? – עם הריבוי בדרכי התקשורת, והריבוי במכשירי התקשורת שמחזיקה כל משפחה, כך עולה גם סעיף הוצאות התקשורת בכלכלת המשפחה. אם ברשותכם טלפון של בזק, דעו כי השעות הזולות לשיחה הן בין 7 בבוקר ל-7 בערב. נסו לרכז לזמנים אלו את עיקר השיחות מהבית. האינטרנט יכול גם לחסוך לכם כסף: אם ברשותכם וברשות אלו שאתם משוחחים איתם אינטרנט, תוכלו לחסוך את הוצאות הטלפון על ידי התקנת תוכנות טלפוניה כגון סקייפ, ג'אג'ה או מסנג'ר ולשוחח בחינם.

קראו עוד על ניהול כלכלת בית.