ניהול תקציב המשפחה, כלכלת הבית, וכיצד לחסוך בהוצאות

איך לצאת מהמינוס

כמו בנושא הדיאטה, גם המלחמה על המינוס בבנק היא סביב אתגר אחד – רק שבמקרה של המינוס הפוך. למה הכוונה? אם בדיאטה המטרה הנשגבת היא "להכניס פחות ממה שמוציאים", הרי המאבק ליציאה מהמינוס מבוסס על "להכניס יותר ממה שמוציאים".

מינוס בבנק

המינוס בבנק הפך לאויב המוכר לכל משפחה שנייה בישראל. מהיכן הוא מגיע? למה בכלל מאפשרים לנו להוציא יותר כסף ממה שיש לנו בחשבון? המינוס מגיע כאמור מהוצאה מעבר ליכולת, ובעיקר מהעובדה שזהו כדור שלג המתגלגל במהירות בכיוון אחד בלבד וידוע – אל עבר המינוס הגדול עוד יותר….

הריבית על המינוס בדרך כלל גבוהה מאד, וזה האינטרס של הבנק, כמו בכל דבר עד גבול מסוים, לאפשר לנו לקחת כסף שאין לנו ולהחזיר בהמשך סכום גבוה עוד יותר. הבעיה? גם את הסכום ה"גבוה עוד יותר" כבר אין לנו וסביר להניח שלא יהיה ואז מתחילות השיחות הלא נעימות פעם בחודש עם מנהל החשבון האישי בבנק, וזה כבר לא נעים לאף אחד..

ניהול התקציב המשפחתי

להתחיל לקחת את ניהול התקציב המשפחתי ברצינות: משפחה היא עסק קטן ועסק דורש הנהלת חשבונות, ניהול תקציב ומעקב הוצאות וחסכונות.

לימדו את תחום ניהול תקציב כלכלת המשפחה, פנו לאימון או יעוץ כלכלי משפחתי אם צריך, הורידו מהרשת טפסי ניהול ומעקב הוצאות והכנסות.

ניהול ורישום הוצאות והכנסות הוא לא פשוט אבל חשוב לפחות בחודשים הראשונים לבצע אותו במלואו ולכלול בו כל הוצאה עד הפרט הקטן ביותר. למה עד הפרט הקטן ביותר? מכיוון שאין לכם מושג כמה הדברים הקטנים מצטברים לסכומים גדולים. דוגמא? בבקשה…

אתם קונים סנדוויץ' כל יום בעבודה? הכינו אותו בבית במקום לקנות אותו ותגלו מהר מאד כמה כסף חסכתם בחודש.

כמובן שקיצוץ בהוצאות גדולות יותר כגון: רחיצת רכב, מסעדות והצגות, חוגים, ביקור אצל הקוסמטיקאית וכ"ד תהיה יעילה אפילו יותר וכמובן שזה יהיה ויתור זמני בלבד עד שהעניינים יתאזנו קצת.

אם המאזן התקציבי שלכם במצב קשה, תצטרכו לתת את הדעת גם על ההוצאות הגדולות ביותר ולשקול קיצוצים משמעותיים: מעבר דירה, מכירת רכב וכד'.

לכל משפחה יש הוצאות הכרחיות שגם בהן ניתן לחסוך. הוצאות על הדירה, שיחות בסלולארי שאפשר לצמצם, מכשירי חשמל שאפשר לנתק לגמרי מהשקע כשלא נמצאים בבית ועוד. תנסו לעשות חשבון ולהגיע לקיצוץ של סכום קבוע כל חודש במשך מספר חודשים ותראו את התוצאות.

דרך נוספת היא כמובן להגדיל הכנסות. אם יש אפשרות לשעות נוספות משולמות בעבודה קחו אותן. אם יש עבודות נוספות במקום אחר כמה שעות נוספות ביום על תהססו. כנסו לאתרי המכירה באינטרנט והוציאו למכירה בגדים ישנים במצב טוב, צעצועים, מכשירי חשמל שאתם לא צריכים, והנה לכם הכנסה נוספת.