ניהול תקציב המשפחה, כלכלת הבית, וכיצד לחסוך בהוצאות

חינוך פיננסי לילדים

עד כמה נכון ובעיקר מתי, לשתף ילדים במצב הפיננסי בבית? האם עדיף להשאיר אותם תמימים וחסרי דאגות בנושא הכבד הזה שממילא יהיה, ירצו או לא, חלק גדול מחייהם בעתיד כמבוגרים ובעלי משפחה?

אין כמובן חוקים ברורים בנושא, אבל אנשי מקצוע וכלכלנים תמימי דעים שיש חשיבות בהקניית חינוך פיננסי לילדים ולו בשביל השיעור לעתיד וכחלק מהחינוך הכללי שהורים אמורים להעניק לילדיהם במשך השנים.

השאלה הגדולה היא עד כמה לשתף את הילדים בניהול תקציב משפחתי. מתי השיתוף הופך למלחיץ עד כדי חלומות רעים של הילד בלילה או חרדות?

אם אנו כמבוגרים ננהג בשכל ישר ובחוכמה, ילד לא יכנס ללחץ מהמידע שיקבל אלא יבין, יפנים ואפילו תתפלאו לגלות שהפתיחות שלכם תגרום לפתיחות גדולה יותר אצלו לשתף אתכם במה שעובר עליו בכלל בבית ספר ובחיים בכלל.

חינוך פיננסי לגיל הרך

מגיל צעיר מאד ניתן ללמד ילדים את ערכו של הכסף על ידי משחקים שונים וספרים המיועדים בדיוק לכך. דרך המשחקים או הקריאה בספרים, לומדים ילדים רכים בשנים מה ניתן לרכוש בשקל לעומת מה ניתן לרכוש במאה שקלים ומקבלים פרופורציות נכונות לגבי ערכו של הכסף. משחק מצוין להקניית השכלה פיננסית הוא משחק cashflow 101 מבית "אבא עשיר" של רוברט קיוסאקי. המשחק קיים בגרסא לילדים וגרסא למבוגרים.

כשילד מגיע לגיל 8 ולעיתים אפילו מוקדם יותר, חלק גדול מההורים מתחילים לתת לילד דמי כיס שבועיים וזה בעצם השיעור המעשי הראשון והחשוב ביותר של ניהול עצמי של תקציב פיננסי אצל ילדים. ילד שיבזבז מיד את הכסף שקיבל ביום שישי ויישאר ללא כסף כשעוד לא הגיע יום שלישי, זקוק להדרכה והכוונה.

אם כבר בגיל צעיר כל כך ילד לא יודע לתכנן כיצד להשתמש בכסף המוקצב שבידיו, הוא בוודאי לא ישכיל לנהל את כספו נכון גם בגיל 17 ובטח לא כמבוגר. זאת ועוד. חשוב ללמד ילדים את חשיבותו של החיסכון כבר בשלב הזה ולעודד אותו לשים סכום סמלי מדמי הכיס בכל שבוע לחסכון לכל מטרה שהיא בעתיד – הקרוב או הרחוק.

כסף תמורת עבודה

הורים רבים בצדק, מעודדים את בניהם המתבגרים לצאת ולעבוד – וזה השיעור השני החשוב אצל ילדים לערכו של כסף. העובדה שהכסף לא גודל על עצים לא ברורה מאליה בעיני ילדים רבים שהוריהם נתנו להם מגיל צעיר מאד הכול וללא גבולות או שאלות.

ניתן לתת תשלום סמלי לילדים צעירים יותר גם עבור מטלות מיוחדות בבית למשל (לא הדברים היומיומיים המהווים חלק משגרת החיים וחובותיהם כגון סידור החדר והמיטה למשל), אלא תמורת מטלות יוצאות דופן כגון רחיצת הרכב המשפחתי או גיזום הגינה.

דבר נוסף ולא פחות חשוב – הורים באופן טבעי רוצים להעניק הכול לילדיהם אבל המילה "לא" היא לא מילה גסה כשזה מגיע לתקציב הכלכלי של הבית.

ילד צריך ללמוד להימנע מבזבוזים ולדחות סיפוקים, ולא לקבל את מבוקשו בכל פעם שהוא רק רוצה.