ניהול תקציב המשפחה, כלכלת הבית, וכיצד לחסוך בהוצאות

כלכלת בית

שוב התקשרה מנהלת חשבון הבנק שלנו. כמה שניסינו לסנן אותה, בסוף היא השיגה אותנו וכנראה שלא יהיה מנוס אלא להתמודד הפעם.

בכדי לבנות כלכלת בית בצורה נכונה ולהתמודד מול המינוס האימתני צריך קודם כל להירגע, לגייס את כל הכוחות והאופטימיות ולצאת לדרך חדשה של ניהול התקציב המשפחתי.

ניהול כלכלת בית

הצעד הראשון בניהול כלכלת המשפחה והבית הוא גם ה"זועק לשמיים" ביותר – ויתור על המותרות או על ההוצאות הגדולות שאפשר להסתדר בלעדיהן לפחות בחודשי ה"מלחמה" הראשונים.

מה למשל?

הנה רשימה חלקית בלבד של דברים שאנו לא מייחסים להם חשיבות ביומיום אבל בהחלט נוגסים בחלק גדול מהכסף הנכנס לחשבוננו כל חודש…

  • לוותר על העוזרת ולנקות לבד את הבית (זה גם ספורט לא רע אז כבר הרווחנו!)
  • לוותר לפחות לתקופה מסוימת על תוכניות חיסכון וביטוחים פרט לאלה שממש חייבים.
  • ביטול המנוי לקולנוע, לתיאטרון, למפעל הפיס ועוד…
  • ויתור על חוגים (אפשר למצוא תחליפים עם קצת מאמצים את היצירתיות).
  • לצמצם ביציאות למסעדות ובילויים בחוץ.
  • לשקול אפשרות למכור רכב אחד אם יש יותר מאחד במשפחה.
  • לצמצם בשיחות בעיקר מהטלפונים הסלולאריים.
  • לצמצם במתנות כל עוד אפשר לחגיגות וחגים.

אחרי שעברתם את השלב הכואב הראשון, התחילו בסידור כלכלת המשפחה כך שתדעו לאן כל שקל שנכנס הביתה הולך על ידי מעקב מסודר אחר הוצאות כל חברי המשפחה.

הכינו רשימה של הכנסות והוצאות במשך כמה חודשים ומיד תדעו היכן שגיתם…. פרט למקומות שבהם כבר צמצמתם, תגלו מהר מאד שתמיד יש מהיכן לקצץ עוד – זה עניין של החלטה ובעיקר אומץ.

קיצוצים בתקציב החודשי הם חשובים אבל תמיד יש לזכור שיש הבדל בין אומץ לחוסר אחריות. בתקציב יש לדאוג תמיד, גם כשמקצצים, לשמור על סכום מסוים בצד להוצאות בלתי צפויות (מכשיר בבית שמתקלקל, הוצאה בבית הספר ועוד). האחוז הרצוי או המומלץ הוא כזה המהווה בין 5 ל- 10 אחוז מההכנסה החודשית.

המפתח להצלחה הוא בתכנון ובכניסה לפרטים הקטנים

כשיוצאים לקניות למשל יוצאים אך ורק עם רשימה – ולא חורגים ממנה. גם אם יש את מבצע החודש או מבצע השנה, לא זזים מהרשימה ימינה או שמאלה. אם אתם משלמים בכרטיס אשראי על הקנייה על תשלמו במספר תשלומים אלא בתשלום אחד. תשלומים גורמים לנו אוטומטית לאבד את המעקב הנכון לאורך זמן אחר ההוצאות.

כשחייבים לעשות קנייה של משהו גדול וכבר אין ברירה, לא מתעצלים ועושים סקר שוק נרחב עד שתגיעו למחיר הטוב והמשתלם ביותר. לפעמים תופתעו עד כמה היה שווה לבדוק!

גם אחרי שעשיתם הכול נכון ואתם מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה –  אל תרפו! תמשיכו במעקב ועל תצאו לחגוג במסיבת קניות פרועה…כמו בדיאטה כשאחרי הירידה הגדולה מגיע מבחן השמירה על המשקל החדש, גם בניהול תקציב משפחתי אחרי שאיזנתם את המצב, יצאתם מהמינוס, החוכמה היא לשמור על האיזון הזה לאורך זמן.

שיהיה בהצלחה!