ניהול תקציב המשפחה, כלכלת הבית, וכיצד לחסוך בהוצאות

תקציב משפחתי

כבר קיבלתם החודש את הטלפון הקבוע והמרגיז ובעיקר מלחיץ מסניף הבנק שלכם? כבר הציעו לכם שוב לקחת הלוואה לסגור את המינוס הבלתי נגמר? אתם בין המעטים שזה לא קרה להם ורוצים להישאר כאלה?

אל תתנו למינוס לנהל אתכם, תנהלו אתם את המינוס

אין כמעט משפחה ישראלית שלא חיה תחת איום המינוס. אין גם כמעט גם משפחה שלא נתקלת מדי פעם בהוצאות חריגות ולא מתוכננות, בהוצאות חד פעמיות גבוהות ומפתיעות בגלל סיבות כאלה ואחרות. מעט מאד משפחות מנהלות בצורה מסודרת תקציב משק בית וזו אחת הסיבות המרכזיות לכך שחלקן מגיעות לתסבוכת כלכלית שלעיתים לוקח שנים לצאת ממנה.

בניית תקציב

מי אמור לקחת חלק בניהול תקציב משק הבית? בניגוד למה שמקובל לחשוב, התשובה היא כל בני המשפחה. למה כולם? כי כל בני המשפחה מקטן ועד גדול אוכלים, שותים, נוסעים, מבלים, כולם גרים באותו בית שעליו יש לשלם משכנתא, כולם מתקלחים ומדברים בטלפון וכך הלאה.

בדרך כלל אב המשפחה או אם המשפחה מרכזים את ניהול החשבונות בפועל בכדי להיות עם יד על הדופק, אבל זה לא מוריד את האחראיות מכולם, כולל הילדים שעבורם זהו בעיקר שיעור חובה להתנהלות עתידית כשהם יהיו בעלי משפחה. איך אומרים – אף פעם לא מוקדם מדי ללמד.

ניהול הוצאות והכנסות

הבסיס שצריך להנחות התנהלות כלכלית משפחתית ומשק בית בריא, הם קודם תיאום עד כמה שאפשר בין גובה ההכנסות של המשפחה עם גובה ההוצאות. בכדי להתחיל להבין בכלל כמה אנחנו מוצאים ומכניסים בכל חודש, יש לעשות מעקב בקובץ אקסל ממוחשב פשוט במשך מספר חודשים. ניתן גם להעזר בתוכנה לניהול תקציב הבית.אחרי מעקב כזה יוכלו בני המשפחה להתחיל להבין היכן ניתן לקצץ, האם יש הוצאות מיותרות או מנופחות ולהתחיל בתהליך של התייעלות.

בתהליך תיקון התקציב המשפחתי יש לשתף כמובן את כולם כי אין מי שלא יכול לתרום לצמצום בהוצאות. לא בושה ואפילו כדאי לקיים "ישיבה משפחתית" פעם בחודש או חודשיים, לעבור על הנתונים ולבדוק יחדיו מי יכול לצמצם היכן ומה עוד אפשר לשנות כדי לשפר את המצב.

חשוב כאמור לקבוע מי מנהל את התקציב המשפחתי מלמעלה, כלומר – מי מטפל בחשבונות הבנק, מי עושה קניות, מי אחראי על הוצאות סעיף ה"מותרות" והגבלתן וכ"ד.

חשוב לזכור. ללא מאמץ משותף של כולם, לא ניתן יהיה להגיע לתוצאות ואת התוצאות האמיתיות תחושו אחרי מספר חודשים של עבודה משותפת לא פשוטה לעיתים אבל מספקת.