מאמרים וטיפים לתחזוקה של הבית, ניקיון בתים ודירות

הדברת מזיקים

הנמלים מטיילות על השיש במטבח? יש תיקנים (ג'וקים) בכל פינה? היתושים לא נותנים לכם לישון בלילות? מישהו מכרסם לכם בארונות ובקירות? הצילו!!!! אין ברירה, חייבים להתחיל לחשוב ברצינות על הדברת מזיקים.

הדברת מזיקים

הדברת מזיקים מרחיקה, הורגת או מצמצמת את השפעתם של מזיקים. המזיקים יכולים להיות ממינים שונים כגון: חרקים, יונקים (בעיקר עכברים וחולדות) ועופות (בעיקר מדובר בהרחקת יונים). הדברת מזיקים מסורתית התבססה על הדברה כימית, כאשר רוב חומרי ההדברה הם רעלים הקוטלים את המזיקים.


הדברת מזיקים המתבססת על רעלים היא בעייתית משום שהחומרים רעילים גם לנו וגם משום שהם מתפרקים באיטיות ונשארים על הקרקע תקופה ארוכה. היום משתמשים בחומרים ידידותיים יותר, שפועלים בצורה דומה לזו של הישנים, אך הם גורמים לפחות נזקים לבני האדם ולסביבה. יעילותם תלויה בהרכב הכימי שלהם ובדרכי השימוש בהם. כמו כן, ישנם חומרים טבעיים אשר משמשים להדברה ירוקה.

הדברת חרקים

המזיקים הביתיים השכיחים ביותר הינם חרקים המהווים מטרד, כגון: תיקנים, נמלים ויתושים. הדברת חרקים נעשית הן על-ידי הרשויות במוקדי ריבוי של אוכלוסיית החרקים מחוץ לבית, כמו למשל ביובים, מקווי מים עומדים וכדומה, והן על-ידי בעלי בתים באופן פרטי בתוך הבית.

הדברת מזיקים ביתית יכולה להיעשות באופן עצמאי תוך שימוש במרססים ותכשירים שונים אותם ניתן לרכוש בחנויות. כמו כן, ניתן להשתמש בשירותן של חברות ההדברה השונות. יתרונן של חברות ההדברה הוא בכך שהריסוס שלהם לרוב עמיד יותר, יעיל לפרק זמן ארוך יותר וחסין בפני מים, בעוד הדברת המזיקים הנעשית באופן עצמאי פועלת בצורה מקומית ולתקופת זמן מוגבלת ביותר.

הדברת מכרסמים

מזיקים ביתיים שכיחים נוספים הינם המכרסמים – עכברים וחולדות. המכרסמים, בנוסף לנזקים שהם עלולים לגרום לבית ולציוד שבו, יכולים להעביר מחלות ליושבי הבית. הדברת מכרסמים הנעשית על-ידי חומרי הדברה לרוב מסוכנת לבני אדם, ולכן בתוך הבית, עדיף לעשות שימוש זהיר במלכודות מכניות או לעשות הדברה מקצועית עם חברת הדברה המתמחה בכך.

איך להמנע ממזיקים בתוך הבית?

כדי להמנע משימוש חוזר בהדברת מזיקים, אפשר לנסות ולמנוע ממזיקים לגדול בחופשיות בביתנו. ראשית יש לשמור על ניקיון הדירה. המזיקים השונים מחפשים אוכל, ובית מוזנח ומלוכלך מספק להם אותו בשפע. כדאי גם להשקיע קצת בניקיון החצר – לזרוק גרוטאות ולנכש עשבים היכולים להוות מקום מסתור למזיקים שונים, ולדאוג שלא יהיו מקווי מים עומדים בקרבת הבית.