איך לשמור על הפרקט?

אחת התופעות הכי מעצבנות הן ללא ספק פרקטים שמתנפחים. החדשות הטובות הן שיש מספר הרגלים פשוטים שאנחנו יכולים לאמץ על מנת שזה לא יקרה שוב.

פרקטים ומים

רוב הפרקטים מאיכות טובה מסוגלים להתמודד עם מים שנשפכים עליהם, ובתנאי שגורפים או מייבשים אותם. הצרות מתחילות אם המים נשארים עומדים במשך זמן רב, מה שיכול לקרות אם יש לדוגמה נזילה. לכן, במידה ואתם מתכננים נסיעה ארוכה, שווה להפקיד בידי מישהו שאתם סומכים עליו את המפתחות בשביל שידאג לראות שהכול בסדר.

אם אתם ממש חייבים להתקין פרקטים בחדרים רטובים כמו האמבטיה והשירותים, יש פרקטים סינטטיים שעשויים מפלסטיק מתקדם מסוג PVC שאינם רגישים למים ומכונים "פולימרים", אך הם יקרים יותר מפרקטים סטנדרטיים. יש גם כמה סוגים ספציפיים של פרקטים מעץ שהם עמידים יותר מאחרים, לדוגמה, דק מעץ איפאה או טיק. לכן, חשוב לבחור היטב מראש את סוג הפרקט ולהתאים אותו לתנאים בבית שלכם.

לחות

לא כל הפרקטים עמידים באותה מידה בפני לחות. לדוגמה, פרקט למינציה הוא רגיש במיוחד ללחות, ולכן אם אתם גרים באזור שקרוב לים עם לחות גבוהה, זוהי כנראה לא הבחירה הטובה ביותר, ואולי כדאי לשקול ריצוף במקום פרקט.

ניקוי הפרקט וחשיפה לשמש

רצוי לנקות את כל סוגי הפרקטים רק באמצעות מטלית לחה, ואם מדובר בפרקט עץ, גם לחשוף אותו כמה שפחות לשמש באמצעות הצללה מתאימה בימים חמים במיוחד. חשיפה מרובה לשמש עלולה לעוות את העץ.

פרקטים מסוימים דורשים מריחה בווקס או שמן פשתן מדי מספר חודשים. אם הפרקט רגיש לשריטות, ניתן לשים כיסויים תחתונים על רהיטים בעייתים וחשוב להשתמש בשואב אבק עם ראש רך.

התקנה

ללא ספק הסעיף הכי חשוב, איכות האיטום בזמן ההתקנה קובעת במידה רבה את העמידות של הפרקט למים, אבל לפעמיים הפרקט מתחיל להתנפח אחרי שתקופת האחריות נגמרת. לכן, רצוי לעבוד עם חברות שיש להן רזומה עשיר והקימו גם פרויקטים גדולים באזור שלכם.

החלפת פרקט שהתנפח

אם נגרם לפרקט נזק כבד, לפעמים אין בררה אלא להחליף חלק מהאריחים או את כולם. לא מספיק לפרק פרקט אחד ולהחליף באחר, אלא חשוב גם לייבש את המים שהצטברו מתחת לפרקט ולייבש אותם לחלוטין.