טיפים לעיצוב דירה, עיצוב פנים והוס סטיילינג

בחירת אדריכל

כשמעצבים דירה חדשה או דווקא יד שנייה, חשוב לא לוותר על שירותיו הנאמנים של אדריכל מקצועי ומיומן שתפקידו בכוח יהיה לסייע בתכנון המבנה באופן הפונקציונאלי ביותר שיאפשר ניצול מקסימאלי של השטח הקיים במגבלות הקיימות, שיענה על צרכי דיירי הבית ולנוחיותם.

חלקו של האדריכל בפרויקט אינו מסתיים בתכנון הבית בלבד אלא באחריותו גם ניהול הקשרים עם הרשות המקומית ויתר בעלי המקצוע הנוטלים חלק בפרויקט. לצורך בחירה יעילה ומוצלחת של אדריכל, להלן מספר טיפים מנחים:

איסוף המלצות על אנשי מקצוע

כדי לחסוך בזמן ובמשאבים, מוטב לחפש אחר אדריכל מומלץ, בעלי מוניטין ולקוחות מרוצים מאחוריהם. באופן זה תוכלו להגדיל את הסיכויים שאתם לא קונים חתול בשק אלא איש מקצוע בעל הצלחות מוכחות.

גם כאשר הצלחתם לאתר אדריכלים לאחר שקיבלתם עליהם המלצות, מומלץ ליזום שיחה עם לקוחות נוספים על מנת לבחון האם מדובר בקונצנזוס או בהצלחה חד פעמית. בשיחות מול לקוחות, השתדלו להגיע עם שאלות מוכנות מבעוד מועד, נסו להיות ממוקדים ולהתייחס לכל נושא שנראה לכם רלוונטי, לרבות מידת המקצועיות, סגנון העבודה, יכולת עמידה בלוחות זמנים, תכונות אופי ומידת הסבלנות וכדומה.


לכל אלה חשיבות עיקרית, במיוחד כשמדובר בפרויקטים משמעותיים וארוכים. בנוסף, תוכלו לקבל המלצות מקצועיות גם ממקורות מקצועיים לרבות עמותת האדריכלים, אגודת האדריכלים או מרכז האדריכל הישראלי.

התרשמות מפרויקטים מקצועיים

באמצעות סיור בפרויקטים אחרונים אותם ליווה מקצועית האדריכל, תוכלו להתרשם בצורה טובה יותר מאופי ואיכות עבודתו וגם להיווכח שאכן מדובר בעבודה מקצועית ובסגנון רלוונטי לפרויקט שלכם. גם במידה ולא מדובר בפרויקט התואם את הפרויקט שלכם מבחינת אופיו או סגנונו, תוכלו לנצל הזדמנות זו להתרשם מאיכות עבודתו של האדריכל, חומרי הבנייה בהם משתמשים, איכות הביצוע ועוד.

כימיה והתקשרות חיובית

חשוב שלא תתפשרו על תחושת הנוחות בעבודה מול האדריכל, במיוחד כשמדובר בפרויקט מתמשך. גם על נושא הכימיה ביניכם לא מומלץ לוותר וכדאי לבחון אותה כבר בהתקשרות הראשונה ובפגישה הרשמית, בה תוכלו לבחון את אופי האינטראקציה ביניכם.

חשוב שתהיה הבנה הדדית ותיאום ציפיות, תחושת פתיחות לשאלת שאלות והתייעצות מכיוון שמטרתכם המשותפת הינה מתבססת על יכולתו לתרגם מעשית בהצלחה את בקשותיכם לשפה עיצובית שתקדם את הפרויקט לשביעות רצונכם.

יש להתחשב בעובדה כי קיימים סגנונות עבודה שונים וישנם אדריכלים שדבקים במסגרת עבודתם בחזונם האישי ואינם מסכימים להתפשר או להתאים את הבית בהתאם לצרכי הלקוחות ללא התייחסות לחזונם. לעומתם, אנשי מקצוע אחרים מאופיינים בראייה פונקציונאלית יותר. בקשו מהאדריכל לפרט את תפיסת עולמו המקצועית ובאיזה אופן הוא רואה את תפקידו בכוח. כך תוכלו לבחון את התאמתו מבחינה אישית ומקצועית.

בנוסף, חשוב לבחור אדריכל בעל יחסי אנוש טובים, נוח וסבלני מכיוון שהוא זה הצפוי לייצג אתכם מול גורמים שונים במהלך דרכיכם המשותפת, כמו למשל מול הרשויות ובעלי מקצוע אחרים, כך שחשוב שאופיו לא יהווה מכשול ושהוא יוכל להתמודד בצורה טובה מול כל הגורמים הנוגעים בדבר.

פגישה רשמית

במסגרת פגישת היכרות רשמית תוכלו לבחון את האינטראקציה ביניכם ולעמוד על טיבו וסגנון עבודתו של האדריכל. במידה והתרשמתם שאין ביכולתו להתמודד בצורה טובה במצבי לחץ, מומלץ לשקול את העסקתו. במעמד זה תוכלו לבחון האם הוא בעל מזג נוח ומפגין גמישות מחשבתית או דווקא קשיחות לא נעימה.

כל אלה יסיעו לוודא את התאמתו מבחינתכם. בנוסף, תוכלו לקבל מענה לכל שאלה רלוונטית, לרבות בירור התחומים בהם מתמחה ואיזה ניסיון צבר עד כה. כמו כן, האם הוא מתמצא בדרישות הרשות המקומית, דבר החיוני לצורך קידום קבלת היתר הבנייה ומימוש כל הזכויות המגיעות לכם, במידה ואלו אכן על הפרק במקרה שלכם. לגבי חוזה העבודה מולו, הקפידו לנסח מסמך מפורט בו תגדירו את כל השירותים שהאדריכל מחויב לספק, כולל שכר הטרחה, לוחות הזמנים ותנאי הפרת חוזה.

עלויות השירותים

במידה ואין הכוונה בעיצוב דירה בסגנון יוקרתי או נישתי, מומלץ לוותר על שירותיהם של אדריכלים המתמחים בתחומים אלו מאחר והדבר כרוך בהוצאות גבוהות יחסית. בנוסף, קחו בחשבון שבמידה ותבחרו לשכור את שירותיו של אדריכל מנוסה ובעל מוניטין, הדבר יהיה כרוך במחירים גבוהים וזאת לעומת אדריכל צעיר, בעל מעוף ומוטיבציה לצבירת מוניטין, ניסיון ולקוחות מרוצים.