טיפים ועצות לרכישת דירה וקניית בית

טיפים לעיצוב הבית

בין אם יש לכם בית גדול או קטן, ההחלטה על קו עיצובי בעת שאתם נכנסים אליו בפעם הראשונה או מבצעים שיפוץ יסודי עשוי להיות מאתגר. לא תמיד קל להחליט היכן למקם כל פריט ביחס לפריטים אחרים ולפעמים חייבים לוותר על פריטים שאינם הכרחיים, דבר שאף פעם לא קל לבצע בלב שלם. מנגד, המטרה שלנו בסופו של דבר היא לעצב את הבית בזול ולא לשבור את התקציב, ולכן כשאתם בודקים וחושבים על רעיונות לעיצוב הבית, חשוב להשתמש בכמה שיותר פתרונות פרקטיים ולחפש פריטים רב שימושיים.

עשו זאת בעצמכם: טיפים לעיצוב הבית בלי לשבור את הכיס

הרהיטים הישנים שלכם שווים יותר?

אם אתם רוצים להיות בטוחים שהרהיטים הישנים שלכם יגיעו לבית טוב, תוכלו להביא אותם לאחת מחנויות ה-Vintage שצצות כמו פטריות אחרי הגשם. ניתן גם לקבל הערכה מקצועית על ידי שמאי, אך יש לקחת בחשבון שהמראה החיצוני של הפריט לא בהכרח מעיד על השווי שלו. שמאי מקצועי מעריך כל פריט על פי מגוון גדול של פרמטרים כמו למשל אותנטיות, מקור, סוג העץ, שיטות העבודה ואפילו החותמות או המשקל.

צבע יכול לעשות הבדל עצום

למרות שלא מעט אנשים רוצים להתנער מהתבנית המוכרת של קירות בצבעים בהירים, חשוב לדעת שצבעים כהים יחסית עשויים ליצור תחושה של חלל קטן, במיוחד בדירות קטנות. לכן, אם יש לכם מגבלת מקום בדירה ולעיתים אתם מרגישים שהיא חונקת, שקלו לעבור בכל זאת לצבעים בהירים. לעומת זאת, אם אתם מרגישים נוח עם גודל החלל, אתם יכולים להתנסות בצבעים כהים ונועזים יותר, אפילו בחדר השינה.

הדבר נכון גם לגבי וילונות: ברוב החדרים נרצה שייכנס כמה שיותר אור שמש וייצור תחושה של מרחב ופתיחות אל החוץ. לכן נבחר בחלונות לבנים ובהירים. חלונות כהים יהיו מיועדים רק למקרים ספציפיים כמו עבור חדרים למי שרגיש לאור.

עיצוב לחדר השינה: אל תזלזלו במיטות וספות נפתחות

למרות שמיטות שנפתחות לספה נחשבות לעיתים למיטות מצועצעות או "מיטות של ילדים", תתפלאו עד כמה יעילות הן יכולות להיות דווקא בטווח הארוך כאשר הילד יגדל וירצה לארח בו את חבריו ולעזור לכם למצוא פתרון עיצובי במחיר נמוך. כשהילד כבר יעבור לחיים עצמאיים, תוכלו להפוך את החדר הזה לחדר אירוח קבוע לאורחים מזדמנים שירצו להעביר אצלכם את הלילה מבלי להשקיע יותר כסף.

הדבר נכון גם לגבי ספות שהופכות למיטות. כיום יש ספות מאוד אלגנטיות שיכולות להיפתח למיטה ולשמש כחלל שינה נוסף גם בסלון. חלקן בצורת האות 'ר' כך שהן מתיישבות בפינה ואפשר להעמיד אותן מול כורסה בודדת במקום לקנות עוד ספה זוגית.

הטמיעו את הארונות בתוך החדר באמצעות דלתות הזזה

במקרים מסוימים עדיף לבחור בחלון עם דלתות הזזה ועם כמה שפחות פרזולים על מנת שייטמע בתוך החדר וייראה כמו חלק טבעי ממנו. בתור הארון הזה אתם יכולים להחביא את כל אותם חפצים שקשה לכם להיפטר מהם, אך הם לא ייראו טוב על גבי מדפים או כונניות בחדר. על גבי החלק הקבוע ניתן גם למקם מראה שתשתמש אתכם במשך היום.

תמונות: כל המוסיף גורע

תמונה או ציור יכולים להוסיף חיים וצבע לכל חדר, אך הבית שלכם לא אמור להפוך לגלריה (גם בגלריות יש מרווח גדול יחסית בין תמונה לתמונה…). העדיפו להשתמש בתמונה אחת עם נוכחות חזקה או אפילו צילום פנורמי אם הקיר רחב במיוחד.

חומר הפלא: גבס

אנחנו מכירים את הגבס בעיקר כחומר להפרדה בין חללים, אך הוא מתאים מאוד גם ליצירת תאים או שקעים בתור הקירות ונותן לכל חדר מראה מיוחד. גם אם אתם משתמשים בגבס על מנת להפריד בין חדרים, תשמחו לדעת שכיום יש גבס עם תכונות אקוסטיות מצוינות וכבר לא תשמעו את כל שיחות הסלון בזמן שאתם מנסים להירדם… לאוהבי ה-DIY (עשה זאת בעצמך), הגבס הוא חומר מצוין להתאמן עליו לקראת בניה של פריטים יותר מתוחכמים ואין צורך במכונות מיוחדות או סדנה ביתית.

להביא את החוץ אל הפנים

הרוב המכריע של התושבים בישראל עדיין גרים בערים ולכן מוגבלים יחסית בשטח המרפסת (שלא לדבר על סגירת מרפסות לצורך הגדלת החלל הפנימי). באמצעות בחירת הצמחים המתאימים כמו למשל פיקוס, ניתן להוסיף צמחיה אל תוך הבית. אם המקום מוגבל ולא ניתן להוסיף אגרטל או עציץ גדול, אפשר גם לשים עציצים קטנים על אדן החלון או עשבי תיבול במטבח. מיטיבי הלכת יכולים גם להשתמש בצמחים מטפסים, אך אלו דורשים טיפול ייסודי ותדיר יותר (במיוחד אם גרים בבניין משותף ולא רוצים דפיקות מפתיעות על הדלת…).

העיצוב הוא שלכם ובשבילכם

הרבה פעמים אנחנו מסיימים לעצב את הבית או אפילו עושים רק שינוי קטן, מתגאים בעיצוב החדש וממהרים לשאול איך הוא נראה. לא תמיד אנחנו מרוצים מהתשובה ולעיתים אפילו חשים פגועים (לא תמיד קל לקבל את הדברים, אפילו בתור ביקורת בונה), אבל בסופו של דבר מה שחשוב הוא האם העיצוב מתאים לנו ומשרת את הצרכים שלנו.