עיצוב פנים – מה הוא כולל?

עיצוב פנים מתייחס לעיצוב וריהוט חללים פנימיים בבתים, משרדים, בתי ספר ושטחים ציבוריים. הוא עוסק בכל היבטי התאורה, הצבע, המרקם, רכישת הריהוט ומיקומו, בחירת הריצוף והתקנתו, שימוש בריפודים, עיצוב חלונות ואביזרים נלווים. מעצב פנים הוא איש מקצוע המופקד על הפעלה או עיצוב הגימורים והאלמנטים הנכללים בתוך החלל.

מעבר לבחירת הצבעים והבדים, תפקיד מעצב הפנים הוא להפוך את החלל ליפה יותר. עבודתו צריכה לענות על צרכי הלקוח ולגרום לו אושר. כלומר, הוא חייב לעבוד על פי תאריך יעד נוקשה ולוודא כי כל העבודה מושלמת בזמן, ולהנחות את כל ההיבטים של הפרויקט על מנת להבטיח את ההצלחה. לשם כך עליו להתמודד עם מספר אנשי מפתח מקצועיים על מנת להשיג את המטרות אותן הציב ביחד עם הלקוח בתחילת הפרויקט, אשר מתבטאות בתוצאה של יצירת עיצוב חדש.

יצירת עיצוב יפה

מעצב פנים צריך לעבוד עם צבעים, מעצבי טפטים, חשמלאים, יצרני רהיטים, סיטונאי בדים ואנשי מקצוע אחרים על מנת להפוך את תהליך העיצוב למראה חסר מאמץ ומסוגנן. עיצוב פנים עוסק ביצירת מקום יפה ונוח שמאפשר חיים נוחים בבית, ומציע שיפור בהיבטים הפחות אטרקטיביים כגון מחסור בתאורה טבעית או ניצול מרבי של שטח קטן, על מנת להפוך את המרחב למושך יותר. בתים יפים אינם מתרחשים מעצמם. הם בדרך כלל נוצרים. יש להתחשב בכל ההיבטים בעת העבודה על מנת להפוך את הבית למעוצב באופן מושלם.

החלל

בהתחשב בשטח הכולל של הבית וחלוקת החדרים, הדבר הראשון בו על מעצב הפנים להתחשב הוא ממדי המרחב וכיצד לעצב אותו, לפני שהוא מתקדם. עליו להתחשב במגבלות המרחב ובפוטנציאל, כמו גם בצרכי הסגנון המבוקשים על ידי הדיירים כגון עיצוב מרגיע, משפחתי, משעשע או עסקי. חלק מהשיקולים המעשיים בהם יש להתחשב הם שיקולי תאורה, תהודה, סידורי ישיבה וזיהוי צרכים אחרים כגון הקצאת מקום אחסון וסביבת עבודה אידיאלית ומושכת.

שיקולי בריאות ובטיחות נלקחים אף הם בחשבון בעת תכנון החלל בבית. על מנת לענות על צרכים אלו המעצב חייב ללמוד את צרכי הדיירים ולזהות את השירותים המתאימים להם. צרכים אלו עשויים להיות פסיכולוגיים או התנהגותיים ולהיכלל בתכנון העיצוב והשפעתו.

מעצבי פנים חייבים להיות בעלי מומחיות טכנית על מנת לדעת את המגוון הרחב של האפשרויות אותן ניתן ליישם בכל חלל. מטרת המעצב היא לפעול לשיפור הסביבה ואיכות חיי הדיירים. עיצוב פנים הוא שילוב של אמנות ומדע, והידע להשתמש בשני תחומים אלו ליצירת תוצאה יפה.

עיצוב הפנים עוסק בעיקר בשימוש בצורות שונות של צבע והטמעות על מנת להפוך מרחב מסוים למושך יותר מבחינה ויזואלית. סידור אובייקטים כגון חפצי אמנות, תמונות, כריות, סידורי פרחים והיבטים אחרים אשר מתבטאים בעיצוב הטוב ביותר אותו ניתן להחיל על המרחב הזמין. העיצוב עוסק אך ורק בהיבט האמנותי והטכני של סידור החלל.