איך בוחרים פרקט לבית?

בעשור האחרון הפכו הפרקטים ממוצר מותרות שיועד לבתים גדולים ומפוארים לפריט עיצוב עממי הרבה יותר שרבים יכולים להרשות אותו לעצמם. הודות לביקוש הרב, חלו גם לא מעט התפתחויות בתחום והיום יש הרבה מאוד אפשרויות שניתן לבחור מתוכן. לדוגמה, כיום אפשר לבחור בין פרקט מעצים שונים, פרקט דו ורב שכבתי, פרקט שעם או פרקט למינציה.

עם כל כך הרבה אפשרויות, חשוב להבין מהם ההבדלים המרכזים ביניים ולמי בדיוק כל אחד מתאים.

רמות מחירים של פרקטים לבית

המחירים בשוק משתנים מן הסתם בין יצרנים שונים והחברות שמתקינות את הפרקטים, לדוגמה, פרקטים מהמזרח הרחוק יהיו זולים יותר מאלו אשר מגיעים ממערב אירופה. גם לסוג הפרקט עצמו יש חלק לא מבוטל בקביעת המחיר שלו. הפרקט הזול ביותר הוא פרקט למינציה והוא גם הנפוץ ביותר. כפי שנראה מיד, למרות מחירו הזול, יש לו לא מעט יתרונות.

פרקט למינציה

פרקט למינציה. צילום באדיבות ארודור פרקטים ושעם

הפרקט הבא בתור הוא פרקט השעם, ומחירו מעט יותר יקר מזה של פרקט למינציה איכותי.

פרקט העץ הוא היקר ביותר ויכול להיות מורכב מכמה שכבות או שכבה אחת מעץ מלא כגון עץ גושני. עם זאת, המחירים בתוך הקטגוריה הם מגוונים מאוד, והפרקטים היקרים ביותר מעץ מלא יכולים להגיע גם למחיר של יותר מאלף ₪ למטר מרובע.

גורם נוסף שמשפיע על המחיר הוא תהליך ההתקנה: חשוב לבדוק שכאשר מציעים לכם את עלות ההתקנה למ"ר, העלות הזו תכלול גם את התקנת הפאנלים או לכל הפחות את התוספת המשוערת למחיר.

עמידות לאורך זמן

פרקט הלמינציה הוא אמנם זול, אבל עמיד יחסית בפני מכות ושריטות ועלות התחזוקה שלו נמוכה. יחד עם זאת, הוא רגיש למים, ולכן הוא מתאים פחות לחדרים רטובים עם לחות גבוהה. (ניתן למדוד את הלחות בחדר באמצעות מד מיוחד). ככל שהפרקט זול יותר, כך הוא גם רגיש יותר לעובש ופטריות, ולכן ישנה גם אפשרות לבנות תשתית משעם אשר מצמצמת את התופעה.

כפי שאפשר לצפות, פרקט עץ תלת שכבתי הוא רגיש יותר, במיוחד בפני שריטות ומכות. למרות שאורך החיים שלו הוא יחסית גדול, הרי שצריך לחדש אותו כל מספר שנים. פרקט מעץ מלא הוא גם כן רגיש למדי, אך ניתן לחדש אותו מספר רב של פעמים.

לבסוף, פרקט השעם שעשוי מעץ אלון הוא פרקט עמיד מאוד מכיוון שיש לו יכולת לעמוד בפני לחצים, כך שהוא לא מתעקם או מתעוות כמו פרקטים אחרים.

תכונות מיוחדות

אם אתם מחפשים פרקט שיספק לכם בידוד תרמי ואקוסטי מצוין, אין ספק שפרקט שעם הוא הבחירה הטובה ביותר. בנוסף, השעם הוא חומר מתחדש ולכן אינו פוגע בעץ, כך שמדובר בפתרון אקולוגי ידידותי לסביבה. השעם הוא פתרון טוב גם למי שסובל מכאבים בהליכה או מכאבי גב מכיוון שהוא רך יותר מסוגי הפרקטים האחרים.

פרקט שעם, רצפת שעם

פרקט שעם. צילום באדיבות ארודור פרקטים ושעם

עוד יתרון של פרקט השעם הוא היכולת להתקין אותו בצורה עצמאית באמצעות מחברים של זכר ונקבה, ולכן יש כאן חסכון מסוים בעלויות ההתקנה אף על פי שהפרקט עצמו אינו הכי זול שבנמצא.

מבחינת עיצוב, גם כאן מככב פרקט השעם ויש רבים שמעדיפים אותו אפילו על פרקט מעצים אחרים, אבל חשוב לדעת שגם פרקט למינציה נותן אפשרויות עיצוב מגוונות מאוד מבחינת טקסטורות וצבעים למרות מחירו הזול, וזאת מכיוון שהשכבה העליונה שלו היא למעשה תמונה המדמה עץ אמיתי.