טיפים לעיצוב דירה, עיצוב פנים והוס סטיילינג

תאורה

קרה לכם שנכנסתם לבית והרגשתם שהתאורה בו חלשה מדי? קרה לכם שישבתם בסלון של מישהו והרגשתם שהתאורה בבית מסנוורת אתכם? אם כן, סימן שהתאורה לא הותאמה לבית בצורה נכונה. מדובר על תורה שלמה של התאמת תאורה לבית ולה חשיבות עצומה בעיצוב הבית, בהרמוניה ובאווירה הכוללת שבו.

בחירת תאורה לבית היא לא דבר פשוט כמו שהיא נשמעת. בכל חדר בבית ישנה תאורה שונה ויש להתאים אותה בצורה אינדיבידואלית לכל חדר בנפרד. יש לבחור בין סוגים שונים של אור ובין גדלים שונים של גופי תאורה ואת כל אלה יש לעשות תוך התחשבות בגודל החדר, בתאורה הטבעית שלו ובאווירה אותה אתם מעוניינים להשרות.

מהם סוגי התאורה הקיימים לבית?

יש את מנורות הפלורוסנט, הן נחשבות נפוצות למדי משום שהן הזולות מכולם. הפלורוסנט עובד על גז ולמעשה השארת אור כזה פתוח במשך שעות רבות אינו גוזל חשמל רב. לכן, מומלץ לשים גופי תאורה מפלורוסנט במקומות בהם מדליקים את האור למשך שעות רבות כמו המקלחת והשירותים (אנשים רבים משאירים את האור דולק בלילה בשביל הילדים או בשביל עצמם כדי להתמצא בבית) או במטבח.

מנורות ליבון הנן כל סוגי הנורות בהן תהליך ההארה נוצר מליבונו של תיל להט. תאימות הצבע שלהן הוא 100% והן נחלקות לצורות אגס, בלון, נורות C ונורות מבחנה. אלה הן נורות המפיצות חום והן אינן עולות על 1000 שעות עבודה.

מנורות נוספות הן מנורות קוורץ, הלוגן וטונגסטן והן מיוצרות בהספקים שונים וזאת על פי גודל בית המנורה. חלקן מפיצות אור לבן וחלקן אור צהוב ויש לשים לב לנושא זה טרם בחירתם כי הוא יכול לשנות את החדר מן הקצה אל הקצה.

איך מתאימים תאורה לחדרים השונים בבית?

התאמת התאורה לחדרים השונים בבית היא אולי החשובה ביותר למניעת תאורת יתר או חוסר בתאורה. למטבח למשל ניתן ליצור תאורה שאינה נראית וזאת משום שמדובר בחדר שימושי במיוחד בבית. ניתן למשל להסתירה מתחת לארונות העליונים וכדי לחדד את האווירה החמה והביתית מומלץ להוסיף מנורה צהובה נגלית במרכז תקרת המטבח.

תאורת הסלון צריכה להיבחר לאחר בחינת הפעילות בבית. אם למשל הילדים מכינים שיעורים בסלון הרי שהתאורה צריכה להיות חזקה דיה כדי לסייע בזאת. אם אתם מעוניינים בסלון חמים וייחודי ניתן לפזר גופי תאורה בחלקים שונים או ליצור תאורה מעומעמת אותה ניתן לחזק ולהחליש בעת הצורך.

בפינות העבודה רצוי ליצור אווירה נעימה וחשוב לשים לב כי האור ממוקד אך אינו מסנוור. בחדרי השינה מומלץ לשלב בין שני סוגים של תאורה, האחת היא תאורת האווירה והשנייה היא תאורה פרקטית שתסייע לנו בהתארגנות היום יומית.

בחדרי ילדים מומלץ להתחשב בגיל הילד ולקחת בחשבון כי תינוקות אינם זקוקים לאור חזק מדי. בכניסה לבית מומלץ להתקין מתג בו ניתן יהיה להדליק אור ממש עם הכניסה לבית והתאורה צריכה להיות חזקה דיה להתמצאות בבית עד להדלקת האורות הנוספים.

כמו שראינו, תאורה בבית היא עניין לא פשוט. אם אתם מתלבטים ומתחבטים בנושא רצוי לקרוא עוד חומר עליו ואולי לשקול לקרוא לאיש מקצוע המתמחה בגופי תאורה והתאמתם לבית.