טיפים ועצות לרכישת דירה וקניית בית

קבלת דירה בירושה

ירושת דירה עלולה להיות עניין מורכב, סבוך, ובירוקרטי עד מאוד. קבלת דירה בירושה מערבת סוגיות רבות של מיסוי, פטור ממיסוי, ודינים שונים מתחום המקרקעין והחוזים, ולכן חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי מקצועי בכל מקרה של ירושה של דירה. ההסברים הבאים נועדו לתת תמונה כללית בלבד, ואינם מתיימרים להחליף ייעוץ משפטי שכזה, אלא רק להסביר על קצה המזלג כמה מן הסוגיות.

מ הם היורשים החוקיים של דירה בירושה?

אם הנפטר לא השאיר אחריו צוואה, ובה ציווה במפורש למי הוא מוריש את הדירה, הרי שהזכויות על הדירה אמורות להתחלק בין כל יורשיו החוקיים – אלמנתו וצאצאיו, או אם אין לו כאלה – הוריו וצאצאיהם.

חלוקת הירושה-איך מחלקים דירה בין כמה יורשים?

חלוקת הדירה מתבצעת על פי הסכם החלוקה בין היורשים. כמובן שאם הדירה עוברת בירושה לכמה יורשים לא מדובר בחלוקה פיזית שלה כך שאחד היורשים יקבל את חדר האמבטיה ויורש אחר את המטבח. החלוקה בין היורשים על פי תקנות הירושה היא ברישום הדירה על שם כולם – רישום שהוא פטור ממס.

בניגוד לרכישת דירה, העברת הדירה על שמו של היורש אינה מחייבת הצגת אישורי מסים, במטרה להקל על היורש, שזה עתה חווה אובדן, ושייתכן שכלל לא היה מעוניין ברכישת דירה. למרות זאת, לא מדובר בוויתור מצד המדינה על המס המגיע לה מהעברת הנכס לידיו של היורש, אלא רק בדחייה מסוימת של תשלום המס הזה.

לעומת זאת, אם היורשים יחליטו למכור את הדירה שקיבלו בירושה, הם ייאלצו לשלם על העסקה הזו מס שבח ומס רכישה. למרות זאת, במקרה של יורשים רבים, שלא בהכרח מסכימים ביניהם, זה עלול להיות הפתרון היחידי. במקרים רבים בהם נאלץ בית משפט להכריע בסכסוכי יורשים על דירות שירשו, מחייב אותם בית המשפט למכור את הדירה, כדי לפרק את השותפות שנכפתה עליהם.

מס עיזבון-למי בכל זאת מגיע פטור ממס על מכירת דירה שהתקבלה בירושה?

במקרים מסוימים, המדינה מעניקה ליורשים שירשו דירה גם פטור ממס בעת מכירת הדירה, אבל לשם כך חייבים להתקיים במקביל כל התנאים הבאים:

  • הדירה היא דירת המגורים היחידה שהייתה בבעלותו של המוריש.
  • הדירה עברה בירושה לבן זוגו של המוריש, לאחד מצאצאיו או לבני זוגם.
  • המוריש חי בדירה 80% מתקופת חישוב השבח או בארבע השנים שקדמו למכירה.