טיפים ועצות לרכישת דירה וקניית בית

רכישת דירה מקבלן או קניית דירה יד שנייה

רכישת דירה חדשה היא לרוב העסקה הגדולה והיקרה שאדם עושה בחייו. ההחלטה לרכוש דירה היא לא רק החלטה כלכלית, אלא גם בעלת השלכות אחרות החשובות לא פחות. ובכן, מה עדיף – לקנות דירה חדשה ישירות מהקבלן או לקנות דירה יד שניה?

אין ספק, לשתי האופציות יתרונות וחסרונות. בסופו של יום, תחליטו על-פי העדפות והטעם האישיים שלכם, מה גם שישנם שיקולים אחרים שיש לקחת בחשבון בקניית דירה. בכל מקרה יש לשקול היטב את כל היתרונות והחסרונות לפני הרכישה.

להלן סקירה קצרה של היתרונות בקניית דירה מקבלן לעומת היתרונות בקניית דירה יד שנייה:

יתרונות ברכישת דירה מקבלן

  • ברכישת דירה חדשה, החוק מחייב את הקבלן במתן אחריות מלאה על טיב הבניה. החוזה בין הקבלן למוכר צריך לפרט את משך תקופת האחריות ואת סוגי הליקויים שמכסה האחריות.
  • הבנייה בדירות חדשות לרוב מתאימה לסטנדרטים הקיימים כיום בשוק. לדוגמא, ברוב הדירות החדשות שנבנות כיום ישנה יחידת הורים נפרדת עם חדר רחצה צמוד, מה שלא קיים בדירות ישנות.
  • בדירה חדשה הכל חדש ולרוב גם התשתיות חדשות ולכן הסיכוי לתקלות נמוך יותר.
  • קניית דירה מקבלן עוד בשלב התכניות נותנת לכם את הגמישות והחופש לעצב ושנות את הארכיטקטורה הפנימית שלה על-פי טעמכם.

יתרונות ברכישת דירה יד שנייה

  • לרוב, דירות יד שנייה גדולות יותר מדירות חדשות . הדבר נכון בעיקר לדירות במרכזי הערים.
  • קניית דירה יד שנייה שהיא לרוב עסקה קצרה מאוד לעומת עסקת רכישה מקבלן שהיא לרוב עסקה ארוכה. כלומר מיום הקנייה של הדירה ועד קבלת המפתחות לא עובר זמן רב (לפעמים זה אפילו קורה בו זמנית) כך שרמת הסיכון היא נמוכה וכן אין צורך במציאת פתרונות דיור זמניים חלופיים.
  • מיקום מרכזי-הרבה פעמים דירות חדשות ממוקמות רחוק מהמרכז ולכן בערים הגדולות לדירות יד שנייה ישנו יתרון של מיקום. לרוב באזורים המבוססים, בהם ישנם מרכזי קניות, מוסדות חינוך ושאר שירותים, כמעט ואין בנייה חדשה, והאופציה היחידה לקנות שם דירה היא לרכוש אותה מיד שנייה.
  • ברכישת דירה יד שנייה אינכם תלויים בחברה קבלנית שעלולה להקפיא את הבנייה, לקרוס או לפשוט רגל לעומת רכישת דירה מקבלן שבה קיימת תלות בחברה הקבלנית ובאיתנותה הפיננסית.

קראו עוד: מהן הפעולות שכדאי לבצע לפני קניית דירה יד שנייה?