טיפים ועצות לרכישת דירה וקניית בית

כמה עולה דירה-המחיר האמיתי של רכישת דירה

המחיר הנקוב של הדירה הוא לא המחיר הסופי אותו תאלצו לשלם בדרך לרכישת הדירה הנכספת. לרוב על מחיר זה תצטרכו להוסיף מס רכישה, דמי טרחה לעורכי דין ומתווכים, אגרות, היתרים וחיבורים לחשמל, מים וגז, תשלומים לבנק בגין לקיחת משכנתאביטוח דירה, ואל תשכחו את עלות מעבר הדירה.

אז כמה באמת תעלה לכם הדירה? העלויות הנוספות שעליכם לשלם יכולות להגיע לכחמישה עשר אחוזים ממחיר הדירה, ואף יותר. כמובן שאם ברצונכם גם לשפץ את הדירה, העלויות יעלו בהתאם. קראו בהמשך על העלויות הנלוות לרכישת דירה.

מס רכישה

מס רכישה הינו מס שיש לשלם למדינה בעת רכישת נכס. שיעורי המס הם מדורגים ומותאמים לשווי הנכס והם מתעדכנים כל שלושה חודשים בהתאם לשינויים במדד שירותי הדיור. ישנן הקלות ופטורים רבים מתשלום מס רכישה ומומלץ לברר היטב אם אתם זכאים להם.

שכר טרחה לעורכי דין ומתווכים

מאחר ורכישת דירה היא העסקה הגדולה והיקרה ביותר שרוב בני האדם מבצעים בחייהם, רבים משתמשים בשירותם של עורכי דין האמונים על תשומת הלב המיוחדת לפרטים הקטנים בעסקה ושומרים על האינטרסים של הקונים. אולם שירות זה עולה כסף. לרוב עלות שכר טרחה לעורך דין נעה מחצי אחוז ועד שני אחוזים משווי הדירה.

אם נעזרתם בשירות של תיווך דירות על-מנת למצוא את דירת החלומות, תאלצו להיפרד מעוד אחוז עד שניים מערך הדירה, בהתאם למצב השוק, מצבה של הדירה ויכולת המיקוח שלכם.

משכנתא

רוב הרוכשים דירה בישראל ממנים זאת באמצעות לקיחת משכנתא. כמו על כל הלוואה, גם על המשכנתא משלמים ריבית. ככלל, ככל שההלוואה שתקחו גדולה יותר, כך גם גדלה הריבית אותה תאלצו לשלם לבנק. בנוסף לתשלומי הריביות ישנן עלויות נלוות למשכנתא כגון: עלות פתיחת תיק בבנק, תשלום לשמאי שיעריך את שווי הנכס ורכישת פוליסת ביטוח חיים וביטוח לנכס.

מעבר דירה

מעבר דירה לרוב כרוך בהוצאות לא מבוטלות. עלות הובלה יכולה להגיע לאלפי שקלים, תלוי בציוד שברשותכם ובמרחק אותו אתם עוברים. מעבר לכך, ברוב המקרים ישנם גם הוצאות על רכישת ציוד וריהוט חדש. ועוד לא דיברנו על מקרים בהם תרצו גם לשפץ או לערוך מעט שיפורים בדירה החדשה. ברור שעלות שיפוצים הינה בהתאם לשיפוץ אותו תערכו. קחו בחשבון שגם פה כדאי לשריין כשלושים אחוזים נוספים מעבר לתקציב המשוער לשיפוץ עבור דברים בלתי צפויים.