טיפים ועצות לרכישת דירה וקניית בית

מדריך לקניית דירה

החלטתם לעשות את הצעד הגורלי ולרכוש דירה משלכם? אין ספק, רכישת דירה חדשה היא העסקה הגדולה והמשמעותית ביותר בחייהם של רוב בני האדם. רובנו מגיעים לרגע המיוחל אחרי שנים של עבודה קשה, חסכונות ולקיחת משכנתא לא מבוטלת מהבנק.

אז בין אם אתם מתכוונים לקנות דירה חדשה מקבלן ובין אם אתם רוכשים דירה מיד שנייה, ריכזנו עבורכם מספר טיפים לקניית דירה שאנו מקווים שיקלו עליכם ויעזרו לכם בתהליך הרכישה.

וודאו שהקבלן רשום בפנקס הקבלנים, אמין ואיכותי

אם אתם קונים דירה חדשה מקבלן ודאו כי הקבלן רשום בפנקס הקבלנים. דרשו לראות רשיון קבלן תקף מיד עם תחילת ההתקשרות עימו. ברשיון קבלן רשומים הענפים בהם הקבלן רשאי לעסוק, וכן את היקף העבודות שמותר לו לבצע. מומלץ לראות פרוייקטים גמורים שהקבלן ביצע, להתרשם מרמת הבנייה שם ואף לקבל חוות דעת מהדיירים.

בדקו את איכות ונגישות סביבת הדירה

בקרו בסביבת הדירה ובדקו עד כמה האזור נגיש, הן ברכב פרטי והן בתחבורה ציבורית. בדקו אילו אוטובוסים עוברים במקום ובאיזו תדירות הם מגיעים, האם יש תחנת רכבת קרובה, האם יש פקקים ביציאה מהשכונה והכניסה אליה בשעות העומס? כמו כן בדקו האם יש בסביבת הדירה את השירותים שאתם צריכים: מוסדות חינוך, מרכזי קניות, מרפאות וכו'. בנוסף, נסו עד כמה שאפשר לבדוק אם לא קיימים מוקדי רעש קרוב לדירה, מומלץ לבדוק הם השעות היום והן בשעת הלילה.

אל תתפתו למבצעים

בדקו את האותיות הקטנות ואל תתפתו לעסקאות זולות. במקרים רבים אנו נתקלים במודעות ומסעי פרסום המבטיחים מכירת דירה בהנחה של כשלושים אחוזים ממחיר השוק. אמנם בחלק מהמקרים הנחות אלו אכן אמיתיות, אבל תמיד יש לבדוק טוב טוב לפני שמתפתים לעסקאות זולות. אם אכן מדובר בהנחה אמיתית בדקו מה הסיכוי שלכם לרכוש את הדירה וכדאי לנסות ולחשב גם את הסיכון שהמחיר הזול יחסית של הדירות ייצר איזור חלש כלכלית.

אל תוותרו על התייעצות עם עורך דין

לנוכח העובדה כי רכישת דירה היא עסקה כה גדולה ויקרה ומורכבת מהרבה ניואנסים משפטיים, כדאי לשכור את שירותיו של עורך דין. זה אמנם עולה כסף, אך עורך דין ידאג לאינטרסים שלכם בחתימת החוזה וכן יבדוק שהדירה שאתם קונים אכן בבעלותו של מי שמוכר אותה, שאין עליה שיעבודים או עיקולים, ושלא קיים עליה צו הריסה או שאר צרות אחרות.