טיפים ועצות לרכישת דירה וקניית בית

מכירת דירה

אתם עומדים בפני רכישת דירה חדשה ומכירת הדירה הנוכחית שלכם? סביר להניח שזוהי העסקה הגדולה והיקרה ביותר בחייכם. שימו לב לפעולות ולהכנות שעליכם לבצע לפני מכירת הדירה.

נסח טאבו עדכני

לפני שמבצעים עסקת מכירת דירה, כדאי לדאוג שיהיה בידיכם את נסח הטאבו\הרישום של דירתכם, בו ניתן לראות על שם מי הדירה רשומה ואם ישנן הערות העלולות להגביל ו/או לעכב את מכירתה. תוכלו להוריד את נוסח הרישום מאתר דואר ישראל שם תמצאו אותו לפי מספר הגוש והחלקה של הדירה. את מספר הגוש והחלקה ניתן לאתר לפי כתובת הדירה בפורטל gov.il.

הערכת שווי הנכס

היעזרו בשמאי מקרקעין כדי להעריך את שווי הנכס שבידכם וכדי לקבל ייעוץ בנושא מסים הקשורים למכירת דירה: מס שבח, היטלי השבחה ועוד. חשוב מאוד להבין ולדעת אילו מסים, אם בכלל, תאלצו לשלם בגין מכירת הדירה, משום שסכומים אלו עשויים להשפיע על כדאיות המכירה.

מס מכירה

בדקו זכאותכם לפטור ממס שבח – מס שבח הינו מס על הרווח שמופק ממכירת הדירה, ובאופן כללי הוא מחושב כעשרים עד עשרים וחמישה אחוזים מההפרש שבין מחיר מכירת הדירה לבין מחיר שווי הדירה. חוק מיסוי מקרקעין מקנה פטור ממס שבח במקרים מסויימים כגון מקרים בהם הדירה משמשת למגורים והמוכר לא מכר דירה אחרת בארבע השנים האחרונות. ישנם סעיפי פטור רבים וכדאי להיעזר במומחה למיסוי מקרקעין שיבדוק כל עניין לגופו.

אל תתפתו לחתום על זכרון דברים

חתימה על זכרון דברים אינה מהווה שום יתרון עבורכם. לרוב אנשים חותמים על זכרון דברים בשלב מאוד התחלתי של העסקה, עוד לפני שבידיהם כל הפרטים הקטנים והחשובים לביצוע עסקה מוצלחת ולקביעת המחיר לנכס. ייתכן שתחתמו על דברים שיתגלו בעת ביצוע העסקה כלא כדאיים עבורכם, ואז יהיה לכם קשה לשנותם ו/או לבטל את העסקה.

חוזה מכירת דירה

השקיעו זמן ומאמץ בחוזה מכירת דירה יסודי ומקיף שיכלול את כל פרטי העסקה ותנאי התשלום. מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה במקרקעין כדי להיות סמוכים ובטוחים שלא שכחתם כלום וכל ההוראות החשובות והחיונויות לעסקה עלו על הכתב.