טיפים ועצות לרכישת דירה וקניית בית

קניית דירה בדמי מפתח

מחירי הדירות מרקיעים שחקים והתקווה למצוא דירה זולה באזור מבוקש נגוזה כבר מזמן. עבור זוגות צעירים רבים החלום הישראלי של רכישת דירה חדשה נראה רחוק יותר מאי פעם. ובכן, ישנה אופציה נוספת – קניית דירה בדמי מפתח. אז מה זה דירה בדמי מפתח, איך קונים דירה כזו והאם זה כדאי?

רכישת דירה בדמי מפתח היתה נפוצה מאוד ועודדה על ידי הממשלה בשנות הארבעים והחמישים של המאה הקודמת. גם היום השיטה הזו עדיין קיימת ועל פי רישומי הטאבו, ישנם כ- 40 אלף דירות המושכרות בדמי מפתח וכ- 200 עסקאות חדשות נחתמות מדי שנה.

מה זה דירה בדמי מפתח?

עסקת דמי מפתח היא מעין שילוב בין רכישת דירה להשכרתה. הקונה משלם כשליש עד חצי ממחיר הדירה ומקבל את הזכות להחזיק בה, בנוסף הוא משלם דמי שכירות נמוכים (בדרך כלל כמה מאות בודדים בחודש) וקבועים לכל החיים.

עם זאת, הדירה לא נרשמת על שמו בטאבו, כלומר יש לרוכש זכות חוזית להתגורר בדירה אך אין לו זכות קניינית מלאה על הדירה. רוכש הדירה נקרא דייר מוגן והחוק מגן עליו מפני עלייה במחיר השכירות ומפני פינוי, בהתקיים תנאים מסוימים זכויותיו יכולות לעבור לקרובי משפחה, ובמידה והוא מעוניין לעזוב את הדירה במקרים מסוימים הוא זכאי לקבל חזרה חלק מדמי המפתח.

יתרונות קניית דירה בדמי מפתח

  • לא נדרש הון עצמי גבוה לרכישת הדירה.
  • מחיר השכירות נמוך מאוד וקבוע ואין חשש מעליות מחירים.
  • נחסכים הבלגן, העלויות והכאב ראש שבחיפוש ומעבר דירה כל שנה.

חסרונות קניית דירה בדמי מפתח

  • הדירה כאמור אינה רשומה בטאבו על שם הרוכש. יש לו אמנם זכות חוקית להתגורר בדירה כל חייו, אך הוא יכול להשתמש בה למגורים בלבד, אינו יכול להקים בה עסק, אינו יכול להשכירה לאחר ואינו יכול להעביר את הזכויות אליה למישהו אחר.
  • הזכות להחזקת הדירה בדמי מפתח אינה עוברת בירושה וישנם מקרים בהם רוכש הדירה לא ישאיר אחריו דבר לצאצאיו. עם זאת, כאמור, בהתקיים תנאים מסוימים הזכות להחזיק בדירה עוברת לקרוב משפחה מדרגה ראשונה, וזאת בתנאי שהתגורר עם בעל הזכות חצי שנה לפחות לפני מותו או עזיבתו ואין לו דירה אחרת
  • שיפוצים או שינויים בדירה מחייבים את אישורו של בעל הדירה.
  • רוב הבנקים לא נותנים משכנתא לרכישת דירה בדמי מפתח ובדך כלל ניתן לקבל הלוואה בתנאים נוחים פחות.