טיפים ועצות לרכישת דירה וקניית בית

רכישת דירה יד שנייה-מה צריך לדעת לפני שחותמים?

קניית דירה יד שנייה טומנת בחובה יתרונות לא מבוטלים: רמת הסיכון נמוכה, החוזה הוא קצר מועד והמסירה היא בטווח הקרוב. כמו כן ניתן למצוא דירות יד שנייה גדולות ומרווחות הנמצאות בסביבות ותיקות ובקרבת שירותים נחוצים, מוסדות, תחבורה ציבורית ועוד.

עם זאת, רכישת דירה יד שנייה יכולה להפוך להרפתקה יקרה או בעלת סיכון גדול יותר ממה שתכננתם. למשל אם תמצאו עצמכם במהלכו של שיפוץ מאסיבי וגדול הרבה יותר מהמתוכנן. בנוסף, כמו בכל עסקה, גם ברכישת דירה קיים החשש למרמה והונאה, אשר חלילה ישאירו אתכם בסופו של יום עם פיסת נייר בלבד. כיום החוק מעניק הגנה לרוכשי דירה חדשה בלבד ואין חקיקה מיוחדת המגינה על רוכשי דירה יד שנייה.

אז מה צריך לבדוק לפני שקונים דירה?

להלן מדריך מקוצר:

  • בדק בית – מומלץ מאוד לבצע בדק בית על-ידי מהנדס מוסמך עוד לפני החתימה על החוזה. בעזרת מיכשור מתאים, מהנדס מקצועי יוכל לזהות ולהתריע על ליקויי בניה כגון: רטיבות, נזילות, סדקים, ליקויים בריצוף, ליקויים באלומיניום, דרכי מילוט וכו'. כמו כן, כדאי לבצע בדיקת קרינה ובבתים צמודי קרקע כדאי גם לבצע בדיקה לאיתור גז ראדון. ליקויי בניה שיתגלו אחרי שכבר קניתם את הדירה יובילו אתכם לשיפוץ יקר ולא מתוכנן.
  • ביטוח דירה– חברות הביטוח מציעות לרוכשי דירה מיד שנייה פוליסות המגינות מפני מרמה. כדאי לשקול רכישת פוליסה כזו, ואז, גם אם נפלתם עם עבריינים, זה אולי לא נעים אבל לפחות לא תפסידו את כל כספיכם.
  • מצבה החוקי של הדירה – לפני החתימה על חוזה הרכישה יש לבדוק אם שורצים על הדירה שיעבודים, עיקולים או הערות אזהרה. כמו כן, יש לוודא את זהותו של בעל הדירה ולוודא בלישכת רישום מקרקעין שהאדם שמוכר לכם את הדירה הוא אכן הבעלים שלה.
  • חתימה על זכרון דברים – על אף האמונה הרווחת, זכרון דברים הינו מסמך מחייב לכל דבר ויש לו תוקף משפטי בדיוק כמו לחוזה. חתימה על זכרון דברים תכבול ותגביל אתכם בניהול המשא ומתן ובמקרה ותרצו לבטל את העסקה תתקלו בקושי רב. חכו עם החתימה לחוזה האמיתי, וגם אז חיתמו רק אחרי ששקלתם וחשבתם על כל האפשרויות.