טיפים ועצות לרכישת דירה וקניית בית

טיפים להתנהלות מול מתווך דירות

היתרונות בעבודה מול מתווכי דירות

רבים מעדיפים רכישת דירה מיד שנייה ולא מקבלן. מאחר וסביר להניח כי מדובר בהשקעה הגדולה ביותר בחייכם וגם מפני שתהליך חיפוש דירה יכול להיות ארוך ומייגע, רבים פונים לאופציה של תיווך דירות. מתווך דירות אמנם עולה כסף, אך הוא חוסך לכם זמן ומאמץ וכבעל ניסיון בשוק הנדל"ן יכול להצביע בפניכם על דברים שאולי לא חשבתם לקחת בחשבון.

גם המעוניינים למכור את דירתם פונים פעמים רבות למתווך כדי שילווה את תהליך המכירה מבחינה מקצועית, יעריך את ערך הדירה, יחליט על ערוצי הפרסום של הדירה, ינהל משא ומתן עם קונים פוטנציאליים ובעיקר – יסיר את העיסוקים והדאגות לגבי מכירת דירה מבעל הנכס ויעשה בעבורו את העבודה.

שוק תיווך הדירות בישראל מורכב ברובו ממתווכים עצמאיים מקומיים. עם זאת, בשנים האחרונות חדרו מספר רשתות תיווך בינלאומיות לארץ אשר משפיעות על השוק כולו מאחר והן הביאו עימן סטנדרטים גבוהים של תודעת שירות ומקצועיות. לפני שאתם ניגשים למשרד תיווך הדירות הקרוב לביתכם,

מה כדאי לבדוק לפני שמתחילים לעבוד עם מתווך דירות?

  • לפני כל חתימה על הסכם עם מתווך ודאו שהוא מחזיק ברישיון תיווך בתוקף. דעו שכל העוסק בתיווך חייב להיות מוסמך לכך על-פי חוק!
  • בדקו מהו אופי הפעילות של המתווך וכיצד הוא נוהג לפרסם ולחפש נכסים. מהם דרכי השיווק העיקריים של המתווך? האם הוא נוהג לארגן אירועי "בית פתוח"? האם הוא משתף פעולה גם עם מתווכים אחרים? ככלל, ככל ששיטות השיווק מגוונות יותר, כך הנכס נחשף לקהל גדול יותר.
  • מסמך התחייבות לתשלום שכר טירחה, עליו מחתים אתכם המתווך, חייב לכלול על-פי חוק את השמות, הכתובות ומספרי תעודת הזהות הן שלכם והן של המתווך. בנוסף יפרט המסמך את סוג העסקה – מכירה או שכירות, תיאור של הנכס, מחיר משוער של העיסקה ואת מחיר דמי התיווך, או אחוז דמי התיווך ממחיר העסקה. פרטים אלו חשובים על מנת למנוע הונאה מצד מתווך הדירות ולמנוע מצב שתשלמו לו סכומים שלא על פי חוק.
  • אם אתם מאפשרים למתווך בלעדיות על טיפול בעסקה שלכם, דאגו לאשר זאת במסמך החתום על ידכם אשר מגביל את תקופת הבלעדיות ומחייב את המתווך לבצע פעולות שיווקיות לצורך פרסום הנכס.