תמ"א 38, כיצד ניתן להרחיב את הדירה וטיפים לשיפוץ הבית

שיפוץ ובניה

הדירה שלכם התיישנה? דברים מתחילים להיהרס עם הזמן? מתחשק לכם לשדרג את מראה הדירה? לפעמים אין ברירה וחייבים להיכנס לחווית שיפוץ הדירה. משימת שיפוץ הבית עלולה להיות קשה ומורטת עצבים, אולם אם מתכננים את התהליך היטב אפשר אפילו להינות ממנו!

טיפים לשיפוץ הבית

סוג השיפוץ

ראשית יש להבחין בין סוגי שיפוץ שונים. האם מדובר בשיפוץ פנימי או חיצוני? שיפוץ פנימי מתייחס לחלקים הפנימיים של הדירה וכולל: שבירת קירות, עבודות אלומיניום, הרחבת חדרים, הוספת קירות גבס, שיפוץ תשתיות ועוד. שיפוץ חיצוני, לעומת זאת, מתייחס לחלק החיצוני של המבנה והוא כולל את חיזוק המבנה, צביעה, סתימת חורים ועוד.

התאמת השיפוץ לסוג הדירה

שנית, האם מדובר בבית פרטי או בדירה בבניין? אמנם אם השיפוץ הוא פנימי, אין הבדל רב באופי השיפוץ בין סוגי הדירות, אולם בשיפוץ חיצוני ההיערכות היא שונה. בבית פרטי ללא קירות משותפים משימת השיפוץ פשוטה יחסית, בעוד שאם אתם מתגוררים בבניין דירות תצטרכו להגיע להסכמה עם שאר הדיירים בבניין לגבי השיפוץ הנדרש.

היקף השיפוץ

שלישית, האם לדירה שלכם דרוש שיפוץ קל או שמא יש צורך בשיפוץ אינטנסיבי? בהרבה מקרים, שיפוץ קוסמטי קל, יכול לשנות את האסטתיקה של הדירה ולתת לה מראה חדשני ורענן. שיפוץ כזה יכול לכלול צביעה מחדש של הקירות, הוספת אלמטים עיצוביים, שימוש בפרקטים ואפילו הוספת קירות גבס שעלותם זולה יחסית.

כמובן, כל זה לא יעזור אם הדירה סובלת מבעיות בתשתיות. לדוגמה, אם הדירה סובלת מרטיבות, אין טעם לצבוע את הקירות והתקרה לפני שמטפלים במקור הרטיבות. קחו בחשבון ששיפוץ גדול מצריך בהרבה מקרים פינוי זמני מהדירה, ולכן כדאי לתכנן את תקופת השיפוץ לתקופה בה יהיה נוח יחסית לעבור לדירה חלופית.

תקציב שיפוץ

לבסוף, מהו תקציב השיפוץ שלכם? כולנו מכירים את הסיפורים על החלפת הקרמיקה במקלחת שהסתיימה בהחלפת הצנרת כולה. אמנם לפעמים נתקלים בהפתעות במהלך השיפוץ, אך ניתן להתכונן לכך ולמזער את הנזקים שיגרמו. כדאי לתכנן את תקציב השיפוץ מראש ולהשאיר בצד סכום מסויים לצורך טיפול בבעיות בלתי צפויות. בנוסף, מומלץ מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע, לקבל הצעות מחיר ומידע מקצועי לגבי היקף העבודה, משך הזמן, החומרים וסדרי העדיפויות בשיפוץ.

בידקו כאן אם הינכם לשיפוץ המבנה מכח תכנית מתאר ארצית 38.