תמ"א 38, כיצד ניתן להרחיב את הדירה וטיפים לשיפוץ הבית

בנייה ירוקה

מתכננים בית ידידותי לסביבה? רוצים לנצל את השמש לייצור החשמל הדרוש לביתכם? מעוניינים בגינה ירוקה ופורחת מבלי לבזבז מי שתייה? אין ספק, בניה ירוקה היא הדבר הנכון ביותר.

ירוק זה הרבה יותר מצבע

בניה ירוקה היא תפיסה כוללת של תכנון בתים, בנייתם ותפעולם, כאשר מטרתה היא ליצור בתי מגורים תוך חיסכון עד כמה שניתן בחומרי גלם, מים ואנרגיה, ופגיעה מינימלית במשאבי טבע מתכלים ובסביבה. בניה ירוקה עושה שימוש בחומרים ממוחזרים וחומרים ידידותיים לסביבה והיא מתוכננת כך שימנע בזבוז מיותר של אנרגיה.

אז איך תתכננו את ביתכם שיהיה ידידותי לסביבה וגם יחסוך לכם בהוצאות החשמל? להלן כמה עקרונות בניה ירוקה שכדאי לקחת בחשבון בשלב תכנון הבית.

בניה ירוקה – אלמנטים בולטים

  • בידוד תרמי בניה ירוקה שמה דגש על בידוד תרמי יעיל של חלקי מעטפת הדירה, כך שהוצאת האנרגיה על קירור וחימום הדירה תקטן משמעותית. בבניה ירוקה הקירות והגג נבנים מחומרים מבודדים המקטינים במידה ניכרת את כמות החום שהבית סופג. פתחים כחלונות ודלתות הינם מקור לאיבוד אנרגיה. עם זאת, לא תרצו לוותר על חלונות בביתכם אשר להם תפקיד חשוב בהכנסת אור טבעי הביתה ואיוורור הדירה. על-כן ניתן להשתמש בחלונות בעלי התנגדות תרמית גבוהה (זיגוג כפול או משולש) וכך למנוע איבוד של אנרגיה דרכם. כמו כן, בניה ירוקה מקפידה על איטום מירבי של מוקדי "בריחת" אוויר, כגון: מרווחים וסדקים בפתחים וסביב פתחי צנרת.
  • ניצול אנרגית השמש – מקור האנרגיה הגדול, הזמין והזול ביותר בארצנו החמה הוא בשמש. בניה ירוקה עושה ניצול פסיבי של אנרגית השמש על-ידי תכנון נכון של מיקום המבנה בשטח, כך שיאפשר ניצול מירבי של אנרגיית השמש לחימום הבית בחורף וניצול של אור השמש לתאורה טבעית של הדירה. לחודשי הקיץ החמים מומלץ לתכנן הצללה על החלונות שתקטין את קליטת קרינת השמש. כמו כן, ניתן להתקין על הגג תאים פוטוולטאיים המפיקים אנרגיה סולארית וממירות אותה לחשמל.
  • ניצול המסה התרמית – מסה תרמית היא החום (או הקור) שנאגר בחומר. בניה ירוקה יכולה לעשות שימוש בתכונה זו ולנצל בצורה חכמה את המסה התרמית של חלקי הדירה כך שתעזור בחימום או קירור הדירה.