תמ"א 38, כיצד ניתן להרחיב את הדירה וטיפים לשיפוץ הבית

תכנון בית פרטי

מזל טוב! הרגע המאושר הגיע והנה אתם אוטוטו בונים את בית החלומות שלכם. רכשתם כבר קרקע ואתם רואים בעיני דמיונכם איפה יהיה המטבח, איפה הסלון ואיפה חדר הילדים, אתם רואים כיצד הילדים מתרוצצים מחוץ לבית על הדשא, בעודכם יושבים במרפסת המעוצבת שלכם ושותים קפה, ועכשיו כל שנותר הוא להפוך את החלום למציאות.

לפני שניגשים לאדריכל ומתחילים בשרטוט תכניות, מומלץ לערוך תכנית ראשונית משלכם. הקדישו את הזמן לחשיבה על איך אתם רוצים שביתכם יראה, מהם הצרכים שלכם ומה יהיו הצרכים שלכם בעוד מספר שנים וכמובן – מהו תקציב הבית שלכם.

תכנית ראשונית זאת נקראת פרוגרמה, והיא מכילה את כל ההעדפות והפונקציות שהייתם רוצים שיהיו בביתכם, הן מבחינה עיצובית והן מבחינה פרקטית. ככל שתשקיעו בפרוגרמה יותר חשיבה כך תגיעו מוכנים יותר לאדריכל וכך ביתכם יהיה תואם יותר לזה שחלמתם עליו.

פרוגרמה – שלבי פעולה

איסוף חומר 

מומלץ מאוד להתחיל באיסוף של חומרים המלמדים על טעמכם בעיצוב הבית. ניתן לאסוף תמונות, כתבות ומדידות מאתרי אינטרנט, מקטלוגים ומבתים שראיתם ואהבתם. אל תתביישו להסתובב עם מצלמה וסרט מדידה, לצלם אלמנטים מסויימים שמצאו חן בעינכם ולמדוד את המטבח בבית החדש של החברים, אם אתם חושבים שהגודל שלו הוא בדיוק מה שאתם צריכים.

ניתוח צרכי ורצונות המשפחה 

מה מספר הנפשות בבית? האם מתוכננים עוד ילדים? האם יש צורך בחדר עבודה בבית? אולי יספיק חלל עבודה? מהו סדר יומכם כיום ואיך יראה בעוד כמה שנים? האם יש למי מבני הבית תחביבים המצריכים מקום בבית (פסנתר? ציוד רכיבה?) האם אתם מארחים הרבה? אם כן – האם אתם מארחים בעיקר בסלון או מזמינים אורחים לארוחות סביב פינת האוכל? האם מגיעים לבית הרבה חברים של הילדים? האם אתם בשלנים? באילו מכשירים חשמליים אתם משתמשים? מה חשוב לכם לראות מהמטבח? איפה אתם נוהגים לאכול ביום יום? ואיפה בסופי שבוע? עד כמה אתם אוהבים לשבת בחוץ? איך אתם נוהגים לבצע קניות? ענו על כל השאלות הללו ועוד שאלות המלמדות על סגנון חייכם והעדפות שלכם.

מידע נוסף

מהו סגנון הבנייה המועדף עליכם (מודרני, כפרי, צבעים בהירים/חמים וכו')? מהו התקציב העומד לרשותכם? מהם נתוני התב"ע – מיקום המגרש, הפניית הבית, קרבה לכביש/לשכנים, מגבלות תכנוניות?