תמ"א 38, כיצד ניתן להרחיב את הדירה וטיפים לשיפוץ הבית

תמ"א 38 – אפשרויות הרחבת הדירה

בבסיסה של תוכנית תמ"א 38 עומד, מטבע הדברים, הצורך בחיזוק דירות. החשש הגובר מרעידות אדמה שיפקדו את ישראל בעתיד הקרוב, כמו גם מצבם הרעוע של מבנים רבים, הופך את תמ"א 38 למצרך חיוני.

תמ"א 38 באה לידי ביטוי במספר רב של פעולות, לרבות חיזוק תשתיות, הריסת מבנים ישנים ותופסות חיוניות לבתים. תמריץ חיוני לבתים רבים הוא הרחבת הדירה שלהם במסגרת השיפוץ הכולל.

הבסיס שמאחורי הרחבת הדירה

כידוע, הירתמות של דיירי הבית לחיזוק הבניין שלהם מצריכה לרוב הוצאות כספיות שאינן מבוטלות כלל. על מנת לדרבן אותם לעשות זאת חרף עובדה זו, החליטה ממשלת ישראל על שורה של תמריצים, שיינתנו לבעלי דירות אשר יכניסו את הבית שלהם לרשימת הביצוע של תוכנית תמ"א 38.

הרחבות אלה נעשות במקביל ליישומה של התוכנית, ואחראי להן הקבלן המבצע אותה. בכל מקרה, אגב, יידרש אישור של העירייה אשר תחת שטח שיפוטה נמצא הבית.

מה ניתן להרחיב במסגרת תמ"א 38?

התוספת המשמעותית ביותר הניתנת במסגרת תמ"א 38 היא חדר, אשר מהווה, באותה נשימה, גם מרחב מיגון דירתי (או "ממ"ד"). כאשר המדובר הוא בבניינים רבי קומות, הרי שהוספת חדרים מסוג זה בכל דירה מחזקת במידה רבה את עמידותו של הבניין כולו במקרה של רעידת אדמה.

תוספת חשובה אשר עשוייה להיות מוענקת לבעלי הדירות במסגרת תמ"א 38 נוגעת לשטח הדירה. לרוב, יהיה מדובר בהוספה שעשויה להגיע עד כ-25 מ"ר, שטח שאין לזלזל בו כלל.

כאשר הנסיבות אינן מאפשרות הוספה של חדר נוסף, הרי שאחד מחדרי הבית יחוזק עד שישמש כממ"ד לכל דבר ועניין.

מרפסת שמש חדשה

מרפסת שמש נראית לנו מובנית מאליה כאשר המדובר הוא בבניינים חדישים, אך בעבר הלא כל כך רחוק התמונה הייתה שונה לחלוטין. תמ"א 38, לכן, מציע במקרים רבים גם הוספה של מרפסת שמש עבור כל אחת מדירות הבניין.

יש לזכור כי צעד זה לא רק מהווה תוספת משמעותית עבור איכות החיים של כל אחד מהדיירים, אלא גם מעלה את שוויו של הבית במידה רבה.

תוספת מעלית

מאפיין נוסף של בניינים ישנים הוא, כמובן, היעדר המעלית בהם. הדבר פוגע באיכות החיים של כל אחד מהדיירים, בייחוד אלה המתגוררים בקומות הגבוהות. מעבר לכך, הוא הופך מצבים נפוצים מסויימים, דוגמת העלאת הקניות לבית, לכמעט בלתי אפשריים.

תוספת מעלית, לכן, היא תמריץ חשוב ביותר הניתן במסגרת תמ"א 38. חשוב להדגיש כי לא פעם מותקנת המעלית בצורה שחורגת מקווי הבנייה הרגילים, דבר שמאפשר גמישות רבה עוד יותר.

הרחבות קטנות אך משמעותיות

במקרים אחרים, ועל מנת להפוך את החיזוק לכדאי עוד יותר, מוצעות עבור הדיירים תוספות חשובות, גם אם מינימליות יותר מאשר הדוגמאות הקודמות: חיפוי קירות הבניין, שיפור העיצוב, החלפת תריסים או שיפור פני הלובי הם הפעולות החשובות, במקרה הזה.

אפשרויות מימון

קבלני ביצוע של תמ"א 38 יכולים לקבל מימון בנקאי או מימון חוץ בנקאי ממקורות שונים – הן במסגרת קו האשראי השוטף שלהם, הלוואה מול מישכון זכויות הבניה בנכס, או הלוואות יעודיות לקבלנים.