תמ"א 38, כיצד ניתן להרחיב את הדירה וטיפים לשיפוץ הבית

תמ"א 38

בוודאי גם אתם נתקלתם בתשדירי השירות מעוררי החרדה המתריעים בפנינו ש"רעידת אדמה בישראל היא רק עניין של זמן". ואכן, סקרים ותחזיות של מכוני מחקר בארץ ובעולם צופים רעידת אדמה בישראל. בעוד חזוי המועד המדויק של התרחשותה אינו אפשרי, בהחלט ניתן להיערך לקראתה.

ב-1975 נכנסו לשימוש בישראל תקנות לעמידות מבנים ברעידות אדמה, וכל מבנה שנבנה מאז חייב לעמוד בהן. אך מה קורה עם מבנים שנבנו קודם לכן? ברור לכולנו כי אותם בניינים ישנים העומדים על עמודים יקרסו כמגדל קלפים בעת רעידת אדמה.

חיזוק מבנים

לכן, כחלק מההיערכות לקראת רעידת אדמה, עלה הצורך בחיזוק מבנים קיימים. לפיכך, בשנת 2005 גובשה תכנית מתאר ארצית מספר 38 (תמ"א 38). תמ"א 38 מגדירה הנחיות תכנוניות לחיזוק מבנים שאינם עומדים בתקן לעמידות מבנים ברעידת אדמה ובמקביל מציעה תמריצים כלכליים לעודד את בעלי הבתים לחזק את המבנים שבבעלותם.

תכנית מתאר ארצית 38 – על מה היא חלה?

תמ"א 38 חלה על מבנים קיימים שנבנו לפני 1980 ואשר נקבע ע"י מהנדס כי אינם עומדים בתקן ישראלי לעמידות בפני רעידות אדמה, בכל שטח מדינת ישראל. עם זאת, ישנם מבנים שאינם חייבים לעמוד בתקן ועל-כן התכנית לא חלה עליהם, ובכללם: מבנים בשטח של עד 400 מ"ר ובעלי עד שתי קומות; מבנים שרוב הזמן אינם מאוישים (מחסנים וכדומה) ומבנים המיועדים להריסה.

תמ"א 38 – מהם התמריצים?

כאמור, על מנת לעודד את בעלי הבתים לחזק את בתיהם מציעה הממשלה תמריצים בצורת תוספות בנייה. ישנם שני סוגי תוספות: תוספת יחידות מגורים והרחבת יחידות קיימות (ניתן גל לשלב של שני הסוגים). תוספת יחידות מגורים לרוב נעשית על-ידי סגירת קומת עמודים, תוספת אגף או תוספת קומה, כאשר מכירתן יכולה לשמש כמימון לעבודת החיזוק.

לעומת זאת, הרחבה של יחידות דיור קיימות מעניקה רווחה גדולה יותר לדיירים (תמ"א 38 מאפשרת גם הוספת מעלית) ומעלה את ערך הדירות.

לסיכום, עם תמ"א 38 לא רק שתשפרו את עמידות ביתכם בפני רעידות אדמה, אלא גם תשביחו את הנכס שלכם על-ידי שיפוץ הבניין, הוספת מעלית ותוספת קומות וחדרים, וזאת ללא תשלום מס שבח והיטל השבחה.

למידע נוסף על תכנית מתאר ארצית 38:

משרד התשתיות הלאומיות

תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38)