טיפים להשכרת דירה ולשכירות דירה

שכירת דירה

בשעה טובה ומוצלחת החלטתם לעזוב את הקן החם עם ההורים, לצאת לדרך עצמאית ולשכור דירה. תהליך חיפוש דירה להשכרה יכול להיות ארוך ומתיש. חיפשתם בלוחות, הלכתם לראות כמה דירות וסגרתם עם החבר'ה שיבואו לעזור בהובלה. הכל טוב ויפה, אך אל תשכחו כי שכירת דירה זוהי עסקה חשובה ביותר – מדובר בהתחיבות לתקופה ארוכה בהוצאה כספית לא מבוטלת. לכן, לא כדאי לקפוץ על הדירה הראשונה שתמצאו, עדיף להאט מעט ולבצע כמה צעדים שיחסכו מצבים לא נעימים בהמשך.

שאלה של עיתוי – השכרת דירה לא תמיד ניתנת לתזמון, אך במקרה שכן כדאי לתזמן את החיפוש לחודשי הקיץ. בתקופה זו סטודנטים רבים מסיימים את לימודיהם ומפנים דירות, כמו גם משפחות אשר מעדיפות לעבור דירה בזמן החופשה של הילדים. לכן, בקיץ ישנו היצע גדול יותר של דירות להשכרה, עובדה שמעלה את סיכוייכם למצוא את הדירה התאימה ביותר עבורכם.

ידעו את המשפחה והחברים – כדאי לברר בסביבתכם הקרובה אם מישהו שמע על דירה להשכרה, שכן הדירות הטובות באמת הן אלה שעוברות מפה לאוזן. אחר-כך בדקו את לוחות המודעות באזור מגוריכם, את לוחות שכירת הדירה בעיתונים המקומיים, פרסומים באוניברסיטה ואת אתרי האינטרנט. שכירת דירה דרך מתווך היא אופציה שתחסוך זמן ומאמץ, אך תעלה כסף רב, בדר"כ תשלום של חודש שכר דירה.

האם השכנים נאים בעיניכם? גם כשמצאתם כבר דירה שמוצאת חן בעינכם כדאי לבדוק אותה באופן יסודי. בידקו אם יש סימני רטיבות, הפעילו ברזים ואסלות, פיתחו ארונות מטבח ובידקו את סוגי המנעולים על הדלתות ואם יש סורגים על החלונות. רצוי לברר אם יש בדירה דוד שמש, מזגן והסקה. כמו כן כדאי לבדוק אם יש חניה מסודרת, ואם לא לברר את מצב החניה באזור בשעות הערב.

בררו מהם המסים והתשלומים הנוספים (ועד בית וכדומה) שיש לשלם בנוסף לשכר דירה, וכן מהי צורת התשלום לבעל הבית. הפערים במחירי הארנונה באזורים השונים יכולים להגיע למאות שקלים וכדאי להוסיף זאת לחישוב הכללי של שכר הדירה.

מומלץ לבקר בדירה בשעות היום כדי להתרשם מהרעש בסביבתה ומהאור הטבעי בדירה. כמו כן, כדאי להסתובב באזור הדירה ולראות אם יש בסביבתה את השירותים החשובים לכם (קופת חולים, סופרמרקט, תחנות אוטובוס וכו'). אם בבעלותכם כלב או חתול, כדאי לברר את המדיניות בנושא עם בעל הבית.

נסו לברר עם הדיירים הקודמים את סיבת עזיבתם (אך היזהרו מדייר שעוזב לפני תום תקופת השכירות שלו והוא זה שאחראי על מציאת דייר חלופי. דייר כזה עשוי להיות להוט עוד יותר מבעל הבית שתחתמו על החוזה). בנוסף, נסו לברר גם מיהם השכנים. גם המגורים בדירה המדהימה ביותר יכולים להיות לא נעימים בגלל שכנות רעה (ולהיפך!).

השאירו פתח מילוט – אל תוותרו על חוזה שכירות. החוזה מגן עליכם מפני פינוי מהדירה לפני הזמן וכן עלול למנוע מחלוקות בהמשך. חוזה שכירות חייב לכלול את שכר הדירה, תקופת השכירות, זמני התשלום ורשימה של תכולת הדירה. כמו כן מומלץ להוסיף סעיף עם אופציה להארכת השכירות וסעיף המאפשר יציאה מוקדמת מהחוזה.

קראו עוד: מחפשים דירה בתל אביב? טיפים למציאת דירה בעיר הגדולה