טיפים להשכרת דירה ולשכירות דירה

השכרת דירה – מדריך

השכרת דירה היא עסק עם מרכיב סיכון מסויים, שכן בעל הנכס מפקיד את רכושו בידי אדם זר. לכן, לפני שאתה משכיר את דירתך רצוי שתקפיד על מספר דברים שימנעו עוגמת נפש והפסדים כלכליים בהמשך.

עם מי עושים עסק?

השכרת דירה לאדם שאינו משלם תגרום להפסד כלכלי רב. לא רק שתפסיד את דמי השכירות, אלא תצטרך גם להוציא סכומים לא מבוטלים על-מנת להוציא את השוכר מדירתך. לכן, כדאי לבחון את מצבם הכלכלי של השוכרים, את יכולת ההשתכרות שלהם ואת הרקורד הכלכלי שלהם. לא מומלץ להקל ראש בעניין זה, שכן עדיף שהדירה תשאר ריקה מספר חודשים עד שתמצא את השוכרים המתאימים, מאשר להסתבך עם שוכר שאינו משלם.

חוזה שכירות

מומלץ מאוד שחוזה השכרת הדירה יהיה מקצועי ומפורט לפרטי פרטים. על החוזה לכלול את הדברים הבאים: כתובת הדירה, תקופת ההשכרה, דמי השכירות, אופן התשלום ותשלומים נוספים החלים על השוכר (חשמל, מים, גז, טלפון, ארנונה וכד').

בנוסף, יש להוסיף סעיף לגבי תחזוקת הדירה וסעיף לגבי שמירת הנכס והתכולה בו, ואף כדאי לצרף כנספח רשימה של החפצים הנמצאים בדירה. יש לציין את מטרת השכירות (מגורים, עסק וכו') ולאסור שימוש בדירה למטרה אחרת. כמו כן, כדאי להוסיף סעיף האוסר השכרת משנה (SubLet). עם זאת, כדאי לאפשר יציאה מוקדמת מהחוזה, כאשר השוכר אחראי על מציאת דייר חלופי, באישורו של בעל הדירה כמובן. אם אינך מעוניין בגידול בעלי חיים בדירתך, אל תשכח לכלול גם פרט זה בחוזה.

כדאי לקבוע צעדי ענישה שיוטלו על הצדדים בגין הפרת החוזה, ולקבוע פיצויים למקרה של איחור בפינוי הדירה. כמובן שרצוי שסכום הפיצויים יעלה על סכום השכרת הדירה, ובכל מקרה לא יהיה נמוך ממנו.
בכל מקרה, מאחר ומדובר בנכס בעל ערך כלכלי רב, כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין שתחום ההתמחות שלו הוא השכרת דירה, שינסח לכם חוזה שכירות אשר יגן עליכם בצורה המיטבית.

יפוי כח

השכרת דירה היא עסק מייגע. אם אינך מתלהב לעסוק בזה, או שאין לך את הזמן, ייפוי כח יכול להוות פתרון מצוין עבורך. בשיטה זו אתה מייפה את כוחו של עורך דין לעסוק בכל ענייני שכירת הדירה, וחוסך לעצמך הרבה כאב ראש.

קרא עוד על מס הכנסה מדמי השכירות.