טיפים להשכרת דירה ולשכירות דירה

לקנות או לשכור דירה

רבים מתלבטים בשאלה: האם כדאי לקנות דירה או להמשיך ולהתגורר בשכירות. לשאלה זו אין תשובה חד משמעית והיא מושפעת משיקולים כלכליים טהורים, כמו גם מהעדפות אישיות עם מרכיבים פסיכולוגיים. זאת ועוד, כדי להגיע להחלטה יש לקחת בחשבון פרמטרים רבים, אשר יכולים להשתנות במקרים שונים וחלקם אף אינם ניתנים לחיזוי, כגון: מחירי הדירות, מחירי השכירות, גובה המשכנתא, גובה הריבית, תקופת ההחזר, ההכנסה הצפויה של שני בני הזוג, הוצאות חד פעמיות ועוד.

כדי לבחור באופציה המתאימה ביותר עבורכם יש לבחון היטב את הנתונים האישיים שלכם ואת מצב השוק.

מתי כדאי לקנות דירה?

במקרים בהם החזרי המשכנתא אינם עולים על תשלומי שכר הדירה, עולה הכדאיות של רכישת דירה. אם למשל מחירי הדירות בירידה והבנקים מציעים ריביות נמוכות, זוהי יכולה להיות הזדמנות מצויינת לרכישת דירה.

אם הדירה בה אתם מעוניינים היא באזור טוב, בו מחירי הדירות לאורך זמן היו יציבים או עלו, סביר להניח כי זוהי השקעה טובה וערך הדירה יעלה, או לפחות יישמר עם השנים. לבעלות על נכס ישנן יתרנות רבים ובהם האפשרות להבטיח ירושה לילדים או מקור הכנסה בעת הצורך לעת זיקנה. בנוסף, בדירה משלכם אתם רשאים לעשות כרצונכם, כלומר אתם יכולים לשנות ולעצב אותה על-פי טעמכם. כמו כן, הבעלות על הדירה נותנת תחושת ביטחון ויציבות כלכלית.

אז האם כדאי לקנות דירה?

מאחר ורובנו צריכים לקחת משכנתא לצורך רכישת דירה, יש לקחת בחשבון את העלויות הבלתי מבוטלות הנלוות למשכנתא. העלויות הללו כוללות מס רכישה, עמלת פתיחת תיק משכנתא, דמי תיווך, שכר טרחה לעורך דין, ביטוח משכנתא ועוד. כמו כן, בלקיחת משכנתא יש אלמנט של סיכון. אם תקלעו, חלילה, לקשיים, יכול להיות שתאלצו למכור את הדירה במחיר נמוך יותר מזה שקניתם אותה.

הטענה הרווחת בארץ היא כי תשלום שכירות הינו "זריקת כסף". כלומר במקום לבזבז כסף על שכירות אפשר להשקיע אותו במשכנתא ובסוף התשלומים להיות בעלי הדירה. טענה זו אינה מדויקת כי גם בהחזר ההלוואה לבנק יש אלמנט של "זריקת כסף" – תשלום הריבית והעלויות הנלוות, ויתכן כי מי שבחר בשכירות והשקיע את כספו באפיקים אחרים, מצבו הכלכלי טוב לפחות באותה מידה.

שכירת דירה טומנת בחובה יתרונות נוספים. שוכרים יכולים להנות מגמישות רבה יותר במעבר דירה. כך, אם יכולתכם הכלכלית משתנה, אם המשפחה התרחבה, או אם שיניתם מקום עבודה, תוכלו לעבור בקלות יחסית לדירה קטנה יותר או גדולה יותר, באזור אחר או בעלת אופי אחר.

בנוסף, פעמים רבות תוכלו להרשות לעצמכם לשכור דירה במיקום טוב יותר, או דירה מרווחת יותר, לעומת האפשרות שלכם לקנות דירה כזו, וכך להנות מאיכות חיים גבוהה יותר.

עדיין מתלבטים?

כאמור, לשאלה האם לקנות או לשכור דירה אין תשובה חד משמעית. בסופו של דבר, כל שיקול כלכלי הוא אינדיבידואלי. ככלל, ככל שיש לכם פחות הון עצמי, כך אתם נזקקים למשכנתא גבוהה יותר ולתשלום ריביות גבוה יותר. עם זאת, יש לקחת בחשבון גם את המשמעות הרגשית של רכישת דירה ולבדוק כמה תהיה מוכן לשלם עבור תחושת הביטחון בקורת גג קבועה.

בכל מקרה, עשו את החישוב הכלכלי הנכון, שיקלו את היתרונות והחסרונות של כל אופציה, ורק אז תחליטו.