טיפים להשכרת דירה ולשכירות דירה

שכירת דירה בתל אביב

שוק הנדל"ן נמצא בכותרות כל הזמן. נראה שלא רק קניית דירה הפכה לפרויקט מסובך, אלא שגם שכירת דירה, בעיקר בתל אביב, הפכה לסיוט של ממש בגלל הביקוש הרב לעומת ההיצע ובעיקר המחירים שמזמן חרגו מכל פרופורציה וכיס.

גובה השכירות מתחרה עם גובה מגדל עזריאלי-השמיים הם הגבול?

מחירי השכרת הדירות באזור תל אביב עלו בשנים האחרונות ב- 30 אחוזים ויותר. משכירים מנצלים את מצוקת הדיור הזו באזור המבוקש ביותר בארץ, ולא מתביישים להפקיע מחירים.

גודל חדרים של קופסת קרטון

זאת ועוד. לא רק המחיר שערורייתי בהרבה מקרים, אלא שהמשכירים מרשים לעצמם לעשות "סדר מחדש" בדירות קיימות כמו לסגור מרפסת ומטבח קטן ולהפוך אותן ליחידת דיור נוספת בתוך אותה דירה.
שיטת פיצול הדירות ידועה ורווחת, ועל אף הקריאות הרבות של סוחרי נדל"ן וגם תושבי העיר בכלל למגר אותה, היא רק הולכת ומתפשטת וזאת על אף שפיצול דירה הוא קודם כל ולפני הכול – מעשה בלתי חוקי!

ערך בניין בו מפוצלות דירות יורד, יש מצוקת חנייה גדולה יותר, המעליות תפוסות יותר ובכלל, איכות החיים של דיירי בניין המאכלס מעבר למספר דיירים הגיוני , יורדת פלאים.

יש תקווה? מקווים שלא רק בהמנון…

בשנת 2007 התקבל בכנסת חוק לעידוד בניית דירות להשכרה שמטרתו היא לעודד בדרך של הטבות מס גורמי נדל"ן ואנשי עסקים לבנות דירות המיועדות להשכרה בלבד. החוק אמנם נחקק אבל מאז חלפו שנתיים ובשטח המצב עדיין הולך ומתדרדר.

אז מה עושים? הפתרונות חלקיים כי המצוקה קשה ואמיתית.

מי שבכל מקרה לא יכול לעמוד בשכירות הגבוהה במרכז העיר, ללא קשר לגודל הדירות שהוא רואה באזורים המבוקשים יותר, מומלץ לו למקד את חיפושיו בשכונות הנחשבות פחות יוקרתיות של העיר כגון נווה שרת, הדר יוסף, שכונת התקווה ואחרות שהמחירים בהן נמוכים משמעותית.

אם כבר שפר מזלכם ומצאתם דירה בגודל סביר, לא מתפוררת ובמחיר שתוכלו לעמוד בו, נסו ללחוץ לסגור חוזה לכמה שנים בכדי שלא תצטרכו לחזור "לשוק" האכזרי ולחיפוש דירה חדשה אחרי שנה בלבד.

אם אתם סטודנטים המחפשים דירה זולה וקרובה לאוניברסיטה או המכללה שלכם באזור המרכז, תתפשרו וחפשו דירה עם שותפים. זה לא תמיד אידיאלי אבל בוודאי מוזיל ובהרבה את נושא השכירות וההוצאות על הדירה באופן כללי.